Zapomniałem hasła Nazwa użytkownika:   Hasło:   Zapamiętaj mnie   Wyślij ponownie e-mail aktywacyjny  

[ View Topic Options ] [ ‹‹ | ›› ]
Autor 
 Tytuł: Problem z radiem, kierunkami.. ogólnie z dźwiękiem
PostNapisane: 12 sie 2017, o 09:39 

Model SAABa: 9-3
Witam, od momentu zakupu auta nie działało radio, jak to handlarz powiedział raz działa raz nie :D Więc sobie myślę, ok, pewnie panel/wzmacniacz do wymiany(radio tylko nie gra, podświetlenie działa normalnie). Jednak z tego co wiem to brak zapiętych pasów czy też włączony kierunkowskaz również powinno być jakoś sygnalizowane dźwiękowo, a u mnie nie jest. Gdzieś tam wyczytałem, że może być to wzmacniacz pod siedzeniem jednak pewności nie mam a koszt używki to 400-500 złotych. Jak mogę to zdiagnozować co dokładnie padło?

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość Wyślij e-mail  
 Tytuł: Re: Problem z radiem, kierunkami.. ogólnie z dźwiękiem
PostNapisane: 12 sie 2017, o 14:43 
Starszy Szeregowy

Model SAABa: 9-3 SS 1.8i
Uczulałem abyś sprawdził saaba pod kątem elektryki. Często przy zakupie coś jest padnięte lub padnie w niedĺugim czasie. Brak radia, kierunków itd to zazwyczaj wina wzmacniacza pod fotelem kierwocy. Odsuń na max fotl i sprawdź czy siedzi tam wzmacniacz. Naprawa to albo wymiana na nowy / zregenerowany albo tymczasowo połączenie światłowodu na krótko. Na youtube znajdziesz poradniki. Powodzenia.

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
PostNapisane: 12 sie 2017, o 15:10 

Model SAABa: 9-3 ss 1.8t
Witam, podlacze sie pod temat. Czy w ss'ie 2006r 1.8t jest dzwiek kontrolki rezrwy i niezapietych pasow-u mnie nie dzial?Poza tym wszystko ok.

Wysłane z mojego HUAWEI SCL-L01 przy użyciu Tapatalka

PostNapisane: 12 sie 2017, o 22:14 
Starszy Szeregowy

Model SAABa: 9-3 II 1,8t
nie ma dźwięku kontrolki rezerwy, a dźwięk niezapiętych pasów można włączyć/wyłączyć Techem

PostNapisane: 15 sie 2017, o 01:54 

Model SAABa: 9-3 ss 1.8t
Ok. Dzieki za info.

Wysłane z mojego HUAWEI SCL-L01 przy użyciu Tapatalka

PostNapisane: 16 sie 2017, o 09:45 

Model SAABa: 9-3 SC Vector
Dźwięki systemowe są generowane przez:
Pol liftowa (licznik z SIDem) przez zestaw wskaźników
Przed liftowa - SID umieszczony centralnie przez moduł tunera i moduł sterowania radiem.

Wnioskuje że posiadasz wersję do 2006 roku. Więc...
Jeśli działa SID (wyświetla godzinę i inne informację), samochód odpala - moduł sterowania radiem jest podpięty. Nie piszesz która wersja. Jeśli wyświetlacz nie podświetla się (wersja II i III) problem jest ze światłowodem.
Czy są głośniki w desce rozdzielczej - prawy i lewy?
Zdemontować moduł klimatyzacji. (podważyć z lewej i prawej strony i wysunąć do przodu.)
Za modułem Klimy - będzie widoczny CD-ROM i w głębi metalowa skrzynka. Całość jest mocowana na dwóch zatrzaskach po bokach. Są to cienkie blaszki o szerokości ok 2 cm. Nożykiem lub cienkim śrubokrętem odchylić je do środka. Cały moduł powinien się lekko wysunąć.
Z tyłu są złącza. Odpiąć złącze od tunera (od góry jest dźwigienka - odchylając ją - wysunie się wtyczka z gniazda).
Wtyk jest modułowy - demontowalny, podzielony na sekcje. Zewnętrzna dolna - 8 przewodów są podłączone do głośników. Centralna dolna jest zasilanie i inne pierdołki. Górna z trzema przewodami - gniazdo AUX. i Krańcowa z dwoma pomarańczowymi przewodami (w białym, sztywnym peszlu) są to światłowody. Jeden z nich powinien świecić czerwonym światłem. Jeśli oba włókna są ciemne - gdzieś jest przerwa w obwodzie światłowodu.
(UWAGA!!! NIE PATRZEĆ BEZPOŚREDNIO WE WŁÓKNO!!!)
We wtyczce są dwa gniazda na światłowód. powinien być wpięty w gniazdo zewnętrzne. raczej nie da się wpiąć go odwrotnie.
Podobnie sprawdzamy wtyk CD-ROM (tam jest tylko zasilanie i światłowód.

Wniosek jest prosty. Wszystkie urządzenia muszą być wpięte do światłowodu. Muszą mieć zasilanie stałe +12V. Sprawdzić bezpieczniki od urządzeń. Wypięcie któregoś z urządzeń, brak zasilania, załamany lub przerwany światłowód powodują tę awarię.

Wzmacniacz pod siedzeniem nie ma nic do dźwięków systemowych.

Pętla jest w kolejności:
Moduł regulacji -> CD-ROM przedni -> tuner -> złącze przy słupku -> wzmacniacz przedni -> moduł navi -> DVD-rom -> Złącze przy słupku ->Moduł regulacji.
(to złącze przy słupku jest zrobione do podłączenia urządzeń opcjonalnych lub w wersji prostej - terminator optyczny.

PostNapisane: 17 sie 2017, o 20:48 

Model SAABa: 9-3
Wymiana wzmaka pomogła, wszystko działa jak należy. Dodam tylko dla osób z podobnym problem: ss 2004 wersja bez wzmaka w bagażniku. Temat do zamknięcia

PostNapisane: 18 sie 2017, o 12:52 

Model SAABa: 9-5 Kombi
Witam. mam podobny problem w Saabie 9-5, 2007, wyświetlacz z Navi. Przestał działać głośnik dźwięków systemowych tj. kierunkowskazów, alarmów, park assist itp. radio działa poprawnie. Nie mogę zlokalizować gdzie jest ten głośnik, żeby go wymienić, może jest inna przyczyna proszę o radę.
Pozdrawiam

PostNapisane: 17 wrz 2017, o 18:59 

Model SAABa: 9-3 II 2.2TiD
podepnę się... :P

SS z 2003 roku, ogólnie deska rozdzielcza działa, gdy włączę światła wszystkie przyciski się podświetlają. Nawiewy działają. Nightpanel także działa prawidłowo. Gdy chcę włączyć radio - brak jakiejkolwiek reakcji. Gdy włączę kierunkowskaz nie słychać żadnego 'pykania' - możliwe że to ktoś kiedyś Techem wyłączył?
Posiadam wersje z siedmioma głośnikami, jednak nie mam a przynajmniej nie widzę wzmaka pod siedzeniem kierowcy.
Sprawdzałem bezpieczniki, w całym aucie i nie znalazłem nigdzie przepalonych...
Szczerze z audio to dla mnie czarna magia, a chciałbym sobie jednak posłuchać radia podczas jazdy. Może mi ktoś podpowiedzieć od czego zacząć szukać przyczyny? Jak sprawdzić jaki powinien być wzmacniacz pod siedzeniem kierowcy?

PostNapisane: 17 wrz 2017, o 20:35 
Starszy Szeregowy

@RaFuS przesuń fotel kierowcy max do przodu i powinienieś zobaczyć metalową skrzynkę. Jeśli jej tam nie widzisz to brak wzmacniacza w tym miejscu i siedzi w desce za panelem sterowania klimy.

PostNapisane: 17 wrz 2017, o 20:42 
Chorąży

Model SAABa: 93 SS 1.8t H.P.
Ogólnie lepiej by było jakby kolega po vinie sprawdził jaka jest u niego wersja audio, co by czasem w błędnie nie szukał czegoś czego tam na e ma. Na thesaabsite można odczytać wyposażenie, ważna jest informacja jakie audio zastosowano u niego w aucie, np. 7 speakes system. Jeśli masz 7 głośników i brak wzmacniacza to napewno ktoś go wywalił, zerknij tam gdzie szukałeś czy nie ma pustej wtyczki z swiatlowodem i kabeklami. Co do Ehu (za panelem klimy) odpowiada za odtwarzanie dźwięku systemu, i zawsze ma w sobie wzmacniacz. Hmm z tego co pamiętam system MOST zastosowany w 9-3 przed liftem, nie działał jeśli jakieś urządzenie było z niego wypięte. Być może wzmacniacz siadł i ktoś go poprostu usunął i teraz przerwa w pętli.

Wysłane z mojego HUAWEI GRA-L09 przy użyciu Tapatalka

PostNapisane: 21 wrz 2017, o 14:54 

Zjechałem z trasy to mogłem dziś na szybko poczaić przy aucie. :)
Już jakiś czas temu sprawdziłem po vinie opcje auta i ma siedem głośników. Wcześniej spoglądałem pod fotel kierowcy od strony pedałów ale dziś spojrzałem od strony tylnej kanapy. Faktycznie jest tam szara metalowa skrzynka zaraz przy lewej szynie fotela. Jakiś wyrób Pioneera. Mogę sam jakoś domowymi sposobami sprawdzić czy ten wzmak jest dobry czy uszkodzony?

PostNapisane: 21 wrz 2017, o 19:33 
Starszy Szeregowy

Na YT masz sporo filmików jak tymczasowo "naprawić" dźwięki np https://m.youtube.com/watch?v=yQ2Yf3K-vuQ. Szykuj sie na kupno lub regeneracje wzmacniacza.

PostNapisane: 22 wrz 2017, o 17:09 

Kurde nie wpadłbym na to żeby tego szukać na youtube. No to jutro odkręcę fotel i spróbuję zewrzeć te dwa kabelki. Jak radio zadziała to znaczy, że padł zmak. Jeżeli będzie bez zmian, to szukam dalej przyczyny. Swoją drogą jest to 'tymczasowy' sposób ale czy nie rozwalę w tym momencie czegoś dalej w instalacji?
Jeżeli chodzi o regeneracje wzmacniacza - jeżeli to on jest winny - to poradzi sobie z tym przeciętny elektryk samochodowy czy lepiej szukać tu serwisu/mechanika wyspecjalizowanego w marce?
W temacie kupna, to nowy pewnie tylko aso? Używkę to chyba zależy od szczęścia czy się trafi dobra czy również padnięta.

PostNapisane: 22 wrz 2017, o 17:40 
Starszy Szeregowy

Z używkami to ryzyk fizyk i ciężko wywróżyć. Pewniej jest dać do regeneracji (tu bardziej dobry elektronik niż elektryk) albo kupić nówkę. Tylko ta druga opcja raczej tylko za granicą no i cena też nie mała ;)

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]