Zapomniałem hasła Nazwa użytkownika:   Hasło:   Zapamiętaj mnie   Wyślij ponownie e-mail aktywacyjny  

[ View Topic Options ] [ ‹‹ | ›› ]
Autor 
 Tytuł: Stuki podczas jazdy w 9-3 SS
PostNapisane: 5 lip 2019, o 07:58 
Starszy Szeregowy

Model SAABa: 9-3 SS
Witam,
proszę o pomoc z moim nietypowym problemem. Podczas jazdy słyszalne jest delikatne stukanie. Odgłos dobiega z okolic lewego tylnego koła. Stukanie jest tylko podczas jazdy na "dziurawych" drogach. Na prostej drodze nie ma żadnych odgłosów. Samochód sprawdzany przez 3 mechaników, którzy nie widzą żadnych "luzów"w zawieszeniu. Ich zdaniem wszystko jest sztywne. W tylnym zawieszeniu w ostatnim czasie wymieniane były gumy łączników i inne gumy (dokładnie nie wiem od czego) oraz mocowanie amortyzatora (starte pękło). Przed naprawą zawieszenia nie było takich stuków. Pierwszy mechanik twierdzi, że wszystko jest w porządku. Drugi stwierdził, że za stukanie odpowiadają górne wahacze oraz że należy wymienić gumy w zawieszeniu. Autem pojechałem do trzeciego mechanika, który stwierdził iż zawieszeniu nie ma żadnych luzów i stykanie dobiega z okolic lewego tylnego koła z bagażnika nie z zawieszenia. Winna półka na wzmacniacz. Podokręcałem wszystkie możliwe elementy i stukanie na "dziurach" jest w dalszym ciągu. Moim zdaniem stukanie jest spod auta, a nie bagażnika. Odnośnie zawieszenia. Na przeglądzie wykonywanym w listopadzie 2018 nie było żadnych niepokojących objawów. Zero luzów i stuków. Górne wahacze regenerowane były w zeszłym roku (wymieniono gumy). W czerwcu pękło mocowanie amortyzatora. Wymieniono je oraz gumy na łącznikach. Po tej naprawie zaczęło się stykanie. Stukanie jest irytujące. Co zrobić z tą nietypową usterką. Czy wymieniać rzeczy, które wskazuje drugi mechanik (górny wahacz i gumy). Z drugiej strony gumy wymienione były w czerwcu br., a wahacz górny regenerowany w zeszłym roku. Dwóch mechaników twierdzi, że ma się do czego przyczepić w zawieszeniu. Na podnośniku sprawdzali mi też amortyzatory i sprężyny, które ich zdaniem są ok. Trzeci mechanik wpuszczał strzykawką też oliwę w elementy zawieszenia i twierdził, że jakby coś było nie tak z zawieszeniem to po naoliwieniu przestałoby stukać. Czy podjechać na stację diagnostyczną na trzepaki i tam wyjedzie co stuka w moim aucie.
Pozdrawiam,
Konrad

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość Wyślij e-mail  
 Tytuł: Re: Stuki podczas jazdy w 9-3 SS
PostNapisane: 5 lip 2019, o 08:26 
Porucznik

Model SAABa: 93 SS 1.8t H.P.
A tuleje wózka były sprawdzane?? Wstrzykiwanie oliwy w gumowe elementy zawieszenia, dziwny sposób na lokalizację usterki. Podjedź na dobrą stację diagnostyczną ( nie taką co robią przegląd za flaszkę :-)) i niech porządnie wytrzepią auto :-)

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

PostNapisane: 5 lip 2019, o 09:01 
Starszy Szeregowy

SWME31 napisał(a):
A tuleje wózka były sprawdzane?? Wstrzykiwanie oliwy w gumowe elementy zawieszenia, dziwny sposób na lokalizację usterki. Podjedź na dobrą stację diagnostyczną ( nie taką co robią przegląd za flaszkę :-)) i niech porządnie wytrzepią auto :-)

Nie wiem czy były sprawdzane tuleje wózka. W którym miejsce są zlokalizowane. Stukanie moim odczuciu jest na wysokości tylnego koła. Ogólnie sprawdzane całe zawieszenie w trzech warsztatach. 1 i 2 mechanik sprawdzenie auta na kanale poprzez potrząsanie autem. Trzeci mechanik sprawdzał na podnośniki. Oliwę wstrzykiwał w elementy metalowe i twierdził przy tym, że jakby stukała jakaś tuleja, to po naoliwieniu stukot by ustał.
W pierwszej kolejności wybiorę się na stację diagnostyczną na trzepaki.

PostNapisane: 5 lip 2019, o 09:18 
Porucznik

Model SAABa: 93 SS 1.8t H.P.
Tuleje wózka znajdują się w miejscu połączenia samego wózka z karoserią. ( 4 punkty mocowania ). Niech najpierw jakiś kumaty diagnosta rzuci na to okiem na SKP.

PostNapisane: 7 lip 2019, o 15:11 
Starszy Chorąży

Model SAABa: 9-3 SS 2,0t
Stukać może tez amortyzator. Jeśli przy wymianie mocowania nie mogli go odkręcić i strzelali mocno kluczem udarowym, to mogli go uszkodzić w ten sposób. Na oko się tego nie zobaczy. Może być czuć stukanie dotykając go ręką i bujając autem (stojącym oczywiście na kołach).

-------------------------
B207L na lekkim koksie + LPG

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
PostNapisane: 8 lip 2019, o 08:27 
Starszy Szeregowy

mcjezioro napisał(a):
Stukać może tez amortyzator. Jeśli przy wymianie mocowania nie mogli go odkręcić i strzelali mocno kluczem udarowym, to mogli go uszkodzić w ten sposób. Na oko się tego nie zobaczy. Może być czuć stukanie dotykając go ręką i bujając autem (stojącym oczywiście na kołach).

Jestem po wizycie w SKP. Zdiagnozowano uszkodzony lewy amortyzator.

PostNapisane: 8 lip 2019, o 21:31 
Starszy Chorąży

Czyli jednak.

PostNapisane: 9 lip 2019, o 08:50 
Starszy Szeregowy

mcjezioro napisał(a):
Czyli jednak.

Sprawność lewego amortyzatora 20%, prawnego 85%. Na przeglądzie w listopadzie różnica pomiędzy amortyzatorami wynosiła 1%. Uszkodzenie amortyzatora diagnosta stwierdził po drugim wjeździe na ścieżkę diagnostyczną. Po pierwszym stwierdził, że jedyne do czego by się przyczepił do przedni wahacz w prawym kole, który może przenosić drgania na tył. Przejechałem się z nim samochodem po naprawdę dziurawej drodze. Jeszcze wtedy twierdził, że stukanie nie jest winą amortyzatora. Wjechaliśmy jeszcze raz na stację, wytrząsł jeszcze raz auto i stwierdził, że nie ma lewego amortyzatora.
Jakiej firmy amortyzatory polecacie na tył i wahacze na przód.

PostNapisane: 10 lip 2019, o 13:50 
Szeregowy

Model SAABa: 9-3
Conrad2604 napisał(a):
mcjezioro napisał(a):
Czyli jednak.

Sprawność lewego amortyzatora 20%, prawnego 85%. Na przeglądzie w listopadzie różnica pomiędzy amortyzatorami wynosiła 1%. Uszkodzenie amortyzatora diagnosta stwierdził po drugim wjeździe na ścieżkę diagnostyczną. Po pierwszym stwierdził, że jedyne do czego by się przyczepił do przedni wahacz w prawym kole, który może przenosić drgania na tył. Przejechałem się z nim samochodem po naprawdę dziurawej drodze. Jeszcze wtedy twierdził, że stukanie nie jest winą amortyzatora. Wjechaliśmy jeszcze raz na stację, wytrząsł jeszcze raz auto i stwierdził, że nie ma lewego amortyzatora.
Jakiej firmy amortyzatory polecacie na tył i wahacze na przód.

Jeśli chodzi o amortyzatory to kupuj Sachs'a, nie są takie drogie :) Aa wahacze regenerowałem w firmie Regum:
https://www.regum.pl/product/wahacz-pra ... 1212120715
230zł, a jak odeślesz stary to jeszcze 40zł Ci zwrócą :) Ja wymieniałem obydwa i odesłałem stare, bo i tak nic z nimi bym nie zrobił.

PostNapisane: 10 lip 2019, o 19:21 
Starszy Chorąży

Długo na tych regenerowanych jeździsz?

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]