Zapomniałem hasła Nazwa użytkownika:   Hasło:   Zapamiętaj mnie   Wyślij ponownie e-mail aktywacyjny  

[ View Topic Options ] Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona [ ‹‹ | ›› ]
Autor 
Wiadomość: Wysokie spalanie 1.8t  
 Tytuł: Re: Wysokie spalanie 1.8t
PostNapisane: 15 gru 2017, o 23:00 
Szeregowy

Model SAABa: 93ss 1.8t +vialle
@luk1988

Nikt tu nie twierdzi ze z silnikiem jest ok ale na pałe wymieniać co popadnie to też nie metoda.
Ja z moim byłem w Warszawie w Autoekspert no i na thechu wyszło im wielkie gówno a mi sie portwel lżejszy zrobił. sek w tym że nie wieadomo do czego sie przyczepić bo nie wali zadnym błędem. No i w trasie przy spokojnej jeżdzie spalanie mam ok 10-11l.

Rozumiem po twoim wpisie że odpowiedz na to spalanie jest jakieś oczywiste i tylko my dwaj -trzej tego nie dostrzegamy.
Wiec chętnie bym usłyszał co jest przyczyna takiego sapalania.

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość Wyślij e-mail  
PostNapisane: 12 sie 2019, o 07:25 

Model SAABa: Saab 93 2.0t 2005r.
Witam Wszystkich posiadaczy Saaba 93 SS :-)

Jestem nowy na forum i nie chciałem zakładać nowego tematu więc napiszę tutaj.
Posiadam swoje auto od roku kiedy to zakupiłem je w Szwecji i osobiście nim przyjechałem. Na trasie ok 1400km spalanie wg sid było na poziomie 7,9l/100. W mieście w zależności od ilości korków itp ok 11 na krótkich odcinkach.
Niestety po zimie strasznie poszło w górę: 12 na trasie, 16-17 w mieście. Nie posiadam instalacji LPG a silnik to B207L 175km 139kw, auto z 2005r. Wymieniłem świece zapłonowe, filtry oraz sondę lambda przed katalizatorem. Komp nie wywala żadnych błędów więc nie wiem gdzie szukać przyczyn a jak już wielu użytkowników z takim problemem stwierdziło nie ma sensu szukać na ślepo. Wiem, że interfejsy ELM327 są sprawa dyskusyjna jednak po przejechaniu ok 50 km z podłączonym takowym zauważyłem, że mam długi czas wtrysku i (chyba) zla temperaturę powietrza zasysanego 35° - na zewnątrz ok 30. Jestem umówiony już na diagnostykę, ale to dopiero w przyszłym tygodniu i zanim ja zrobię chciałbym sam poszukać przyczyn takiej sytuacji. Dodam też że po dłuższym postoju silnik długo kręci i nie odpala za pierwszym razem, za drugim już na dotyk. Może macie jakieś sugestie od czego zacząć?

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

PostNapisane: 12 sie 2019, o 10:48 
Starszy Szeregowy

Model SAABa: 9-3 SS 2,0t ASB
Przede wszystkim zobacz jakie są korekty paliwowe krótko i długoterminowe.
Coś mi tu zalatuje nieszczelnością w dolocie.
Warto osłuchać silnik na biegu jałowym, podciśnienia przejrzeć.

-------------------------
9-3 II 2,0t SS ASB 2003r.

PostNapisane: 13 sie 2019, o 19:27 

Model SAABa: Saab 93 2.0t 2005r.
Korekty krótkoterminowe wahają się od - 4% do +7% a długoterminowa jest na poziomie 0,78%
Co do szczelności to czy są jakieś wrażliwe miejsca, które trzeba szczególnie obejrzeć?

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

PostNapisane: 27 sie 2019, o 22:05 

Model SAABa: 9-3X,T, auto 4x4,
Witam,
Przyłączę się do narzekań na duże spalanie, mam auto od dwóch miesięcy (z haczykiem) i po zamontowaniu gazu (sekwencja LOVATO) sprawdziłem spalanie na gazie i benzynie. Przejechałem na benzynie (tylko miasto) 200 km i wyszło mi 37 litrów a więc około 18,5l/100km. :oops: Gaz to około 25-27l/100km też miasto. Zbiornik gazu zatankowałem 46 litrów i w trasie wystarczył mi na przejechanie 300km czyli zużycie około 15l/100. Trasy na benzynie nie sprawdzałem ale po przejechaniu w cyklu mieszanym (50/50) trasa-miasto wyszło mi 14,5l/100km. Wymieniłem świece (nie wiem ile km miały poprzednie), przeczyściłem sensor powietrza ale nie widzę żadnej różnicy. Nie mam żadnych kłopotów z odpalaniem, żadnych błędów, samochód przyśpiesza bardzo dobrze i w ogóle jestem zadowolony gdyby nie tak duży jego apetyt. Auto bez tuningu ale jestem umówiony na piątek dla wgrania nowego softu i wtedy będę mógł sprawdzić co i jak, według specjalisty może się zmniejszyć zużycie paliwa o około 10-15%.
Moje auto to model 9-3X, 2.0, 4x4,Turbo, silnik B207R automat, czy możecie potwierdzić słowa mojego mechanika, że to jest raczej realne zużycie paliwa dla tego modelu ? Auto używam raczej w mieście a teraz to non stop pracuje z klimą jako że w Grecji jest dość ciepło ;) ;)

Pozdrawiam
Roman

PostNapisane: 14 paź 2019, o 10:32 
Szeregowy

Model SAABa: 9-3
witam

ja również dorzucę swoje 3 groszy. niestety nie jako osoba wiedząca jak zaradzić wysokiemu spalaniu a osoba która się z tym boryka. Moja wersja to SS 1.8t z 2003 roku + lpg. zrobiłem tym autem nie tak dużo km bo ok 5 tysięcy no ale już mam wyrobione jakieś zdanie o spalaniu. na początku byłem zachwycony, zrobiłem 2 trasy Łódź - kutno, na kompie było 9.2, gazu wyszło 11. Perfekcyjnie. niestety radośc nie potrwała długo. W mieście na kompie miałem często 13,4-13,7. Moja mina była znacznie gorsza kiedy na stacji okazywało się, że to 17-18 litrów lpg!
Co gorsza, w lato jeździłem dużo pomiędzy pracą a działką, codziennie 40km w jedną stronę, spokojnie. Na tempomacie 130km/h trasą szybkiego ruchu i parę km miasta. Na komputerze ok 10,5 litra a realnie - 16-17 gazu!!!! Co ciekawe nie zawsze tak było, raz na 3-4 tankowania, przy nie zmienionym trybie jazdy, wychodziło realnie ok 9,5 litra gazu. styl jazdy taki sam, do trasy szybkiego ruchu spokojnie, na trasie tempomat.
No ale prawdziwy dramat zacząl się niedawno. Do pracy dojeżdżam 6km w jedną stronę. i tak jak wspomniałem, wczesniej bylo to 13,4-13,7 na komputerze. Później ok 14,5, tak parę kolejnych tankowań. póxniej wzrosło do 15,8 a teraz (ostatnie 3-4 zbiorniki) to jest 17.3!!! na komputerze. realnie wychodzi....20 litrów lpg.

ok, zrobiło się zimniej, mam skrzynię automatyczną, w sumie niewielkie odległości, czasami utrudniony ruch. Ale żeby 20 litrów? Rozumiem jakbym gazował przez ten czas ale jeżdżę bardzo spokojnie.

do głowy przychodzi mi jedno, źle ustawiona instalacja gazowa. jak Kamil z saabtuning twierdzi, gazownicy nie potrafią ustawić instalacji pod ten silnik. byłem u gazownika, wymienił mi filtry i pokazał, że mapa gazowa zgrywa się z mapa benzynową. Czyli niby ok...ale z tego co się orientuję to raczej nie jedyne ustawienie? Dodam jeszcze 2 sprawy. mocno przyciskaja na autostradzie, auto potrafi wyłączyć lpg i przejść na benzyne. 2 sprawa to to, że kolega który za mną jechał zapytał czy mam diesla. okazało się, że po mocniejszym wciśnięciu gazu, mój Saab mocniej przykopcił na czarno - rozumiem, że zbyt bogata mieszanka.

No i reasumując, byłbym w stanie uwierzyć że to instalacja gazowana....no ale jednak średnie wskazania komputera są również bardzo duże. za bardzo bym się tym nie przejmował jakby pod maską pracował silnik v6 i 250/280 koni. ale to jest marne 150 koni....

obawiam się, co będzie jak temp spadnie do 0 lub -5. 25-30 litrów gazu w mieście??? Aha, auto nagrzewa mi się szybko, na gaz przełącza bardzo szybko. przy 15 stopniach na zewnątrz gaz załącza się po 400-500 metrach. Przy 4-5 stopniach jest to do 1 kilometra

PostNapisane: 14 paź 2019, o 11:28 
Starszy Szeregowy

W tych silnikach ustawianie "na mapy" niewiele daje.
Na fabrycznym sofcie sterownik przechodzi w Open Loop już przy 2500 obr. i ok. 40% obciążenia, a przy wysokich obrotach nawet poniżej 20%. Wtedy sterownik benzyny dolewa, AFR szacowany w programie na 11,5 albo i mniej (co moim zdaniem jest sporą przesadą).
Czyli chla sporo zwłaszcza przy przyśpieszaniu.
W tej sytuacji ustawienie LPG na mapy nic nie daje, elektronika nie ma żadnej kontroli nad składem spalin. Może być grubo za bogato czy za ubogo, a mapy będą się zgadzać. Jeszcze problem zapętleń, źle wyregulowana instalacja (mnożnik przy końcu dużo mniejszy od jeden) bez problemu podwoi dawkę gazu przy zapętleniu, a nad tym nie ma żadnej kontroli. Ale 150KM nie dłubany nie powinien pętlić.
Jedyna metoda to regulacja na sondę AFR, w niskich obciążeniach na korekty paliwowe.
Można się posiłkować na napięcie sondy lambda, ale to nie jest dokładne.
W powyższym przypadku stawiam 99% na rozjechane strojenie LPG.

PostNapisane: 14 paź 2019, o 11:36 
Szeregowy

też mi to wygląda na złe wystrojenie. Szczególnie, że przy wskazaniach komputera ok 10,5 litra realnie wychodziło 17.
No ale to mnie martwi, że ostatnio komputer wskazuje po ok 17 litrów benzyny....rozumiem, że jeżdżę krótkie odcinki ale wcześniej były to wartości znacznie niższe

PostNapisane: 14 paź 2019, o 11:43 
Porucznik

Model SAABa: 93 SS 1.8t H.P.
LoBo1984 napisał(a):
też mi to wygląda na złe wystrojenie. Szczególnie, że przy wskazaniach komputera ok 10,5 litra realnie wychodziło 17.
No ale to mnie martwi, że ostatnio komputer wskazuje po ok 17 litrów benzyny....rozumiem, że jeżdżę krótkie odcinki ale wcześniej były to wartości znacznie niższe
A sonda regulacyjna jest sprawna na 100%? Trochę dużo tego gaziutka pali jak na nie modyfikowaną jednostkę. Byłeś u Kamila więc raczej to sprawdził.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

PostNapisane: 14 paź 2019, o 12:01 
Starszy Szeregowy

A co do spalania, miój w drodze do Chorwacji pokazał 7,5l/100 ;)
Cała wycieczka (4000 km) zamknęła się 8,2l/100 wskazanie, a zużycie gazu jakieś 10-10,5, liczone z tankowań.
Przy kręceniu "wkoło komina" wskazanie 11-12, a zużycie LPG to 13-14 l/100.
Automat, klima cały czas w Auto.
A, jeszcze jedno,
Sporo wzrosło mi zużycie jak pogrzebałem w LPG i rozregulowałem. A mapy dalej się zgadzały ;)
Mapy są dla turystów, a nie dla silnika B207 :)

PostNapisane: 14 paź 2019, o 12:13 
Szeregowy

@SWME31 - nie byłem jeszcze u Kamila. Co do sondy to też nie mam pewności

@Nbogdan - jakbym miał takie zużycie jak Ty to nic a nic bym nie narzekał. A tu stale rośnie :( u Ciebie zresztą wyniki się zgadzają +20% gazu. u mnie ni cholery - 10,5 litra vs 17 :(

PostNapisane: 14 paź 2019, o 13:16 
Porucznik

LoBo1984 napisał(a):
@SWME31 - nie byłem jeszcze u Kamila. Co do sondy to też nie mam pewności

@Nbogdan - jakbym miał takie zużycie jak Ty to nic a nic bym nie narzekał. A tu stale rośnie :( u Ciebie zresztą wyniki się zgadzają +20% gazu. u mnie ni cholery - 10,5 litra vs 17 :(
To od sondy właśnie bym zaczął. Jeśli jest już trochę zużyta nie wystroisz auta za chiny ludowe, a to wysokie spalanie albo od sondy, ewentualnie od przepływki ( należało by to sprawdzić podczas jazdy). Robiłeś testy na samej benie po resecie ECU? Jeśli na samej benie spalanie rośnie tak samo jak na LPG, to raczej masz już odpowiedź co nie hula.

PostNapisane: 14 paź 2019, o 13:20 
Szeregowy

wystarczy do tego komp u pierwszego lepszego mechanika czy tak jak w przypadku strojenia LPG pod B207 potrzeba kogoś kto zna silnik i ustawienia?

PostNapisane: 14 paź 2019, o 14:08 
Starszy Szeregowy

Sondę i korekty czy ciśnienie w kolektorze podejrzysz zwykłym ELM i apką na telefonie. Przepływ powietrza, zwłaszcza porównanie zadanego z faktycznym to już chyba tylko dedykowane ustrojstwa.

PostNapisane: 14 paź 2019, o 14:23 
Szeregowy

ELM'a mam więc zacznę od tego. polecacie jakąś apkę? Pewnie Torque? :)

PostNapisane: 14 paź 2019, o 17:24 
Starszy Szeregowy

LoBo1984 napisał(a):
ELM'a mam więc zacznę od tego. polecacie jakąś apkę? Pewnie Torque? :)

A w sumie bez różnicy, aby działała.
Ja akurat na swojego przeklętego japkowego srajfona to znalazłem tylko jedną przyzwoici działająca.
I nie jest to Torque :P

PostNapisane: 14 paź 2019, o 19:00 
Porucznik

Torque powinien ogarnąć dane z sondy, co do przepływki to pod ELM chyba PCM SCAN ogarynał wartości dotyczące przepływki.

PostNapisane: 4 lis 2019, o 21:18 
Szeregowy

Witam
Czy ktoś z posiadaczy torque może mi podać wartości masowego przepływu powietrza (MAF) na biegu jałowym i pod obciążeniem.
W moim przypadku jest to 3.6g/s bieg jałowy a maksymalnie co mi sie udało osiągnąć to 130g/s na 4 biegu i but w podłogę.
Dodam że po od łączniu przepływomierza to wartość wykazywana to 230g/s według torque.
I tak mnie to zastanawia czy ja nie powinienem się zbliżać na obciążeniu do tych 230g/s?

PostNapisane: 5 lis 2019, o 12:12 
Podpułkownik

Model SAABa: 9-3 I Aero
Masz seryjny soft? jeśli tak to w normie

9-3 Aero Viggen MY02, 3xxKM --> 4xxKM under construction
9-3 Aero Viggen MY01, BSR STG 1- zmienił właściciela
900NG SE MY95 + B235R Viggen - znów mój, drag concept
9-5 Vector MY02 - zmienił właściciela
9-5 Aero MY02 motorschaden - zmienił właściciela
9-5 Aero MY01 - ciągnik - Zmienił właściciela
9000 Aero MY97 - Wół roboczy
W124 300CE
W210 E55 AMG
http://www.turbolaab.pl under construction

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
PostNapisane: 5 lis 2019, o 18:46 
Szeregowy

Tak seria tylko spalanie na poziomie 20l spokojna jazda deptanie 26l na sto cykl miejski i nie mogę dojść od czego (cały czas rośnie). Trasa w zależności od dystansu im dalej tym mniej. I tak samo 100km to 12.5l spokojnej jazdy, ale im dalej tym spalanie mniejsze i tak na trasie 1200km pierwszy zbiornik 12.5km drugi już 10.5 a trzeci 9.5l i spowrotem na drugi dzień było tak samo.
Oczywiście żadnych błędów nie ma.
Korekta długo terminowa -6.25
Średnie spalanie z się 12.4l

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]