Zapomniałem hasła Nazwa użytkownika:   Hasło:   Zapamiętaj mnie   Wyślij ponownie e-mail aktywacyjny  

[ View Topic Options ] Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona [ ‹‹ | ›› ]
Autor 
 Tytuł: Kompresor klimatyzacji raz się włącza a raz nie
PostNapisane: 24 cze 2020, o 09:28 
Podporucznik

Model SAABa: 9-3
Mam problem z uruchomieniem sprężarki klimy. Problem się zaczął już pod koniec zeszłego sezonu letniego i już wtedy przedsięwziąłem środki zaradcze. Niestety okazało się że po pewnym czasie sprężarka straciła sprawność. Była dobra dotychczas (nawet na początku problemu), ale jej czas dobiegł końca i jesienią straciła sprężanie. Z racji braku luźnych funduszy porzuciłem wymianę i dalsze poszukiwania problemu. Teraz temat wrócił. Zakupiłem używany kompresor i po montażu dzisiaj nabijam i odpalam wszystko. Sprężarka startuje bez zastanowienia i działa jak nowa. Bez najmniejszego wysiłku pracuje w dolnym zakresie ciśnień utrzymując je stabilnie. Szron na rzęsach :D ale cóż. Po parunastu minutach nie przerwanej pracy postanowiłem zrobić test jak w ubiegłym roku. Wyłączyć sprężarkę i włączyć ponownie (np przyciskiem econ). Sprężarka już nie wstała. Czyli problem jak był tak jest dalej. Oczywiście próby na max LO z obniżonymi obrotami do połowy. Nie pomaga ponowne odpalenie, ustawienia itd.... po prostu jak w zeszłym roku. Włączy się może jutro albo za godzinę jakbym miał jeszcze cierpliwość dzisiaj czekać :x
Co zrobiłem do tej pory:
- nowy zawór rozprężny (zeszły rok)
- nowy presostat (zeszły rok)
- nowy/używany sprawny kompresor (teraz)
Dzisiaj też na spokojnie od początku wszystko co mi przyszło do głowy przetropiłem i sprawdziłem. To znaczy:
- podmieniłem moduł ACC (ten z przyciskami)
- zrobiłem na obu testy i zero błędów
- sprawdziłem przejście od przekaźnika do sprężarki. Jest - podanie napięcia + na pin przy przekaźniku startuje kompresor
- sprawdziłem przekaźnik (podmieniałem) - sprawny
- sprawdziłem czy dochodzi napięcie główne do "nogi" przekaźnika - tak
- sprawdziłem zasilanie cewki przekaźnika i tu zagadka. Multimetr pokazuje non stop napięcie (masę i plus) jak tylko przekręcę zapłon ale..... tylko multimetr. Podpięcie przekaźnika nie wzbudza cewki. Zrobiłem próbę z podłączenie jednej nogi cewki do gniazda przekaźnika a drugiej do przeciwnego bieguna aku. Sprawdziłem +
i jest . Uruchamia on przekaźnik. Ale z tego co wiem to przekaźnik sterowany jest masą. Dlatego sprawdziłem masę. Okazuje się, że masa z gniazda przekaźnika nie uruchamia go. Czyli niby multimetr wskazuje ale jednak nie uruchamia to przekaźnika.

Tak więc wniosek jest taki, że do przekaźnika nie dociera masa sterująca (albo dociera za słaba???? :?: ). Wg WIS ta masa idzie już bezpośrednio z ecu. Tu się trop urywa i moja wiedza do testów. Więc teraz albo jest uwalone wcu, albo z jakiegoś powodu ecu nie daje zgody na uruchomienie kompresora. Dlaczego? Nie wiem. Jest jeszcze tuzin czujników, które ecu bierze pod uwagę. Ale który to? Jak go przetestować? Jak się dobrać? Nie wiem.
Całą sprawę komplikuje to, że to nie jest raczej usterka mechaniczna, trwała. Sprężarka pracuje, za pierwszym razem po nabiciu startuje bez zająknięcia. Nie wiem jak teraz ale w ubiegłym sezonie też co jakiś czas się włączała. Nie żeby wcale, albo tylko na zimnym silniku. Ale to kiedy i dlaczego się włącza jest losowe. Nie potrafię znaleźć żadnej zależności. Żadnego tropu w którym kierunku iść.

Dlatego potrzebuję jakiegoś świeżego spojrzenia na sprawę. Może pomijam coś oczywistego, może ktoś ma jakiś pomysł albo doświadczenie z podobnym przypadkiem?

P.S. Żeby było śmieszniej to identyczne objawy miało moje poprzednie auto. Ale olałem to bo szło na sprzedaż :P

-------------------------
Rosso Proteo 166 3.0V6 226KM
Saab 9-3 2.8V6 SC aero 250KM MY`07
Saab 9-5 2.3T SC 250KM + wirusik MY`00
Frota 3.2V6 4x4 205KM

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość Wyślij e-mail  
 Tytuł: Re: Kompresor klimatyzacji raz się włącza a raz nie
PostNapisane: 24 cze 2020, o 10:35 

Ja też walczę z klima,wymieniales też osuszacz? Duża była u ciebie różnica chłodzenia po wymianie zaworu rozpreznego,u mnie klima nabita wszystko się załącza chłodnica robi się gorąca wiatraki chodzą a chłodzi już słabo od czego zacząć?

PostNapisane: 24 cze 2020, o 10:44 
Podporucznik

Osuszacz wymieniałem w ubiegłym roku. Wymiana zaworu nic nie zmieniła. Musisz podpiąć się i sprawdzić ciśnienia.

Frota 3.2V6 4x4 205KM

PostNapisane: 24 cze 2020, o 12:16 

Na niskim ciśnienie mam przy nastawieniu na max klimy okolo 30-35psi jakie powinno być na wysokim ciśnieniu?

PostNapisane: 24 cze 2020, o 12:22 
Podporucznik

Minimum 150. Najlepiej koło 200PSI

Frota 3.2V6 4x4 205KM

PostNapisane: 24 cze 2020, o 12:36 

Jakim programem mogę sprawdzić klime w saab opelscanner nie obsługuje,mam opcoma błędu kasuje itd łączy sie ze wszystkimi modułami ale nie ma odczytu parametrów.
I jak mam dobre ciśnienia to co dalej?dodam że na LP ciśnienie lekko się waha do 5psi

PostNapisane: 24 cze 2020, o 14:12 
Podporucznik

Chyba niczym nie sprawdzisz bo klimatyzacja ma jedynie presostat. A z tego co wiem on tylko daje on/off na progu ciśnienia. Nie odczytuje wartości. Jedynym sposobem jest podpinać manometry.
To skoro wiesz ile masz po stronie niskiej to tak samo sprawdź po stronie wysokiej :D
Organoleptycznym sposobem sprawdzenia jest obmacanie rurek idących do kabiny. Jedna ma być gorąca a druga lodowata. Jak tak jest to wszystko jest w porządku.

Frota 3.2V6 4x4 205KM

PostNapisane: 25 cze 2020, o 09:11 
Chorąży

Model SAABa: 93 coupe 2.0t
marek230482 napisał(a):
Chyba niczym nie sprawdzisz bo klimatyzacja ma jedynie presostat.

Czujnik jest analogowy, podłączony do DICE.

PostNapisane: 27 cze 2020, o 19:10 
Podporucznik

Pojechałem na techa. Pomiary wykazały permanentnie za wysoką temperaturę w mieszalniku kierowcy. Test na grzaniu wykazał równe wskazania, więc to nie wina czujnika a fizycznie jest tam cieplej. Różnica to aż kilkanaście stopni. Jest raczej pewne, że to wina klap. Widać było że gdy w mieszalniku prawym temperatura spadła poniżej 10 stopni to kompresor się nie załączał. Jak się podgrzało powyżej 15 to z powrotem się włączał. Czyli wniosek z tego taki, że niedomykająca się klapa powoduje ciepło w aucie z jednoczesnym "wyziębieniem" prawej strony mieszalnika co w efekcie wyłącza kompresor. Nie mam pojęcia dlaczego jest to aż 10 stopni. To raz.... a dwa też nie mam pojęcia czemu przykładowo wczoraj przez jakieś 2h jazdy sprężarka nie włączyła się ani razu (choć po każdym postoju się włączała). Nie wieżę, że mieszalnik nie zdążył się nagrzać.
Te pytania zostają bez odpowiedzi a podczas testu wszystkie objawy i działanie pasuje do "nowej teorii". Powrót z tą wiedzą pozwolił na działanie sprężarki cały czas. Klima działała. Choć faktycznie parę razy musiałem zagrzać prawą stronę aby chłodzenie przywrócić.
W związku z tym czeka mnie zdemontowanie deski rozdzielczej i zrobienie coś..... dźwigienkę mam już wymienioną na metalową. Tak więc najprawdopodobniej to oś już się nieco obrobiła. A ona jest plastikowa.... i teraz nie wiem jak i czy w ogóle uda mi się to naprawić. Nie wspominając już o tym ile to roboty.....

Frota 3.2V6 4x4 205KM

PostNapisane: 28 cze 2020, o 07:20 

U mnie chyba będzie to samo jak ściągnę bok obudowy wyjme filtr kabinowy włączę klime to chlodniczka zimna i czuć że chłodzi jak powietrze wylatuje bokiem, jak wszystko skręć to tylko delikatnie chłodzi z nawiewu,i dodam że im bardziej gorąco to trochę lepiej chłodzi a np wieczorem jak już jest około 22 stopni to prawie wg nie chłodzi,już zaczyna mi brakować sił z tą klimatyzacja w saabie,
PS o której plastikowej dźwigni mówisz?

PostNapisane: 28 cze 2020, o 11:53 
Podporucznik

Dźwigienka która permanentnie się ukręca i wymienia się ja na aluminiową z drakena lub saabixa.
Dzisiaj dobrałem się jeszcze raz do napędu klapy ciepłe/zimne. Czyli tam gdzie ta dźwigienka. Silnik zdjąłem i powiesiłem w ogóle z boku a dźwigienkę zablokowałem w skrajnym położeniu na samo zimne. Okazuje się że jak włożyłem rękę przez otwór wylotowy (nawiew na nogi) to klapa nadal jeszcze miała znaczy luz. Czyli dała się przesunąć nieco dalej niż pozwalała dźwignia........ Myślę jak tu z tuningować tą dźwigienkę. Tak żeby dalej klapę dopychała.

Frota 3.2V6 4x4 205KM

PostNapisane: 28 cze 2020, o 19:10 

Klima przestała działać,ciśnienie na LP spada i rośnie co jakiś czas,kompresor pompuje a po chwili przestaje i za minutę znów pompuje

PostNapisane: 29 cze 2020, o 12:34 
Podporucznik

Nie ma w tym nic złego. Ciśnienia mogą balansować. Czujnik wyłączy sprężarkę przez ciśnienie tylko wtedy kiedy wysokie ciśnienie przekroczy próg bodajże 15bar (nie wiem dokładnie). Niskie ciśnienie nie ma nic do rzeczy. Nawet jak po obu stronach będzie 0,5bar :D to kompresor będzie się kręcił. CHoć chłodu nie wytworzy. Dlatego jeżeli u Ciebie kompresor się wyłącza to albo strona wysokiego ciśnienia przekracza próg max albo ecu go rozłącza z innego powodu. Czyli tak jak u mnie nie wiadomo co się dzieje.
Wczoraj zrobiłem dłuższą wycieczkę w różnych warunkach pogodowych. Niestety cała teoria legła w gruzach. Po odpaleniu totalnie zimnego auta kompresor się nie włączył przez kilkadziesiąt kilometrów (w zasadzie do tankowania). Nie pomagało nic. Przyciskanie, zmienianie, kombinowanie. Nie rusza i amen. Odpaliła po postoju na tankowanie (raptem z 5min). Ale testowo przycisnąłem ECON i też już nie wstała na kolejne jakieś 2h jazdy bez przerwy....... Potem na miejscu (u forumowego kolegi) zabawa przynosiła różne efekty. Raz się włączała, raz nie.
Droga powrotna już nocą (ale przy temp zewnętrznej ~20 stopni) też w większości bez klimy.
Dzisiaj rano do pracy chłodno i deszczowo. Na zewnątrz 18 stopni ale podanie nawet LO nie właczyło sprężarki. Nawet odparowanie przedniej szyby również jej nie uruchomiło.
Nie wiem czy to złudzenie ale jakby łatwiej jej się uruchamiało (ale wcale nie dobrze) gdy jest bardzo gorąco.
Wiem, że to przywodzi na myśl czujniki ale one przecież pokazują dobrze i są sprawne.........

Frota 3.2V6 4x4 205KM

PostNapisane: 29 cze 2020, o 14:26 

Ja narazie odpuszczam bo mnie już to wkurza do przesady,podjadę może za jakiś czas do znajomego który robi klime może coś znajdzie

Jak sprawdzic czujnik parownika ten do oblodzenia?
PS dziś klima znów ożyła lekko

PostNapisane: 30 cze 2020, o 07:06 
Starszy Chorąży

Model SAABa: 9-5
Chyba musicie podjechać do kogoś z Techem, wtedy wam pokaże który warunek włączenia klimy nie jest spełniony.

Saab 9⁵ MY2001 2.3T
KIA Sportage MY2008 2.0i 4x4

PostNapisane: 30 cze 2020, o 07:38 
Chorąży

Model SAABa: 93 coupe 2.0t
kolt123 napisał(a):
Jak sprawdzic czujnik parownika ten do oblodzenia?

Piny 10,30 DICE

Załączniki:
621.jpg
621.jpg [ 21.19 KiB | Przeglądane 101 razy ]
PostNapisane: 30 cze 2020, o 07:48 
Podporucznik

gwiazdor napisał(a):
Chyba musicie podjechać do kogoś z Techem, wtedy wam pokaże który warunek włączenia klimy nie jest spełniony.

Chyba jednak tak nie jest. W sensie, że tech wcale tego nie pokaże dlaczego. Jeżdżę do gościa który na prawdę ma 9-5 w jednym palcu (i techa). Nie twierdzę że wie wszystko bo takich nie ma ale jest w tym bardzo dobry (a mam porównanie do innych jak i nawet samego autoryzowanego serwisu).
Wizyt na techu odbyłem dwie (i trzecia na innym oprogramowaniu). Może nie dużo, ale sumarycznie to było bardzo dużo godzin sprawdzania i wgapiania się w czujniki oraz sprawdzania jakiś algorytmów. Jak pisałem wyżej, początkowo niektóre budziły zastrzeżenia ale jednak ustalone hipotezy prędzej czy później się nie potwierdzały. Sam tech też nie potrafił wypluć informacji jakiego warunku mu brakuje. Po prostu jest off i tyle.
Gdy już się absolutnie wyczerpały wszystkie pomysły decyzja padła na Dice. I to na zasadzie "pewnie nie ale czemu by nie spróbować". Wygląda na to, że jest to strzał w dychę. Nie chcę zapeszać ale od wczoraj (jakieś 150km) klima działa bez zająknięcia. Czy włączam czy wyłączam, czy w auto. Działa jak należy.

Frota 3.2V6 4x4 205KM

PostNapisane: 30 cze 2020, o 07:51 
Podporucznik

kolt123 napisał(a):
Ja narazie odpuszczam bo mnie już to wkurza do przesady,podjadę może za jakiś czas do znajomego który robi klime może coś znajdzie

Klimiarz nawet jak ogarnięty to Ci sprawdzi ciśnienie i już. Nic więcej. Jeżeli jesteś pewien ciśnień to nie jedź już do niego bo tracisz czas. Jeżeli czynnika jest odpowiednia ilość i układ chłodzi po uruchomieniu na krótko (bezpośrednie zasilanie) to problem masz w elektryce/elektronice. Sprawdź tak jak ja cały obwód po kolei. Wszystkie kabelki, przekaźniki itd. Wtedy tech i sprawdzanie czujników. Dopiero wtedy możesz powiedzieć że nie masz siły :)

Frota 3.2V6 4x4 205KM

PostNapisane: 30 cze 2020, o 08:06 
Starszy Chorąży

Model SAABa: 9-5
marek230482 napisał(a):
gwiazdor napisał(a):

Chyba jednak tak nie jest. W sensie, że tech wcale tego nie pokaże dlaczego.
W twoim wypadku wychodzi, że Tech nie pokazuje. Ale z drugiej strony patrząc, masz potwierdzenie, że wszystkie czujniki są sprawne. Być może coś nie stykało na łączach, być może faktycznie DICE zawinił (chociaż jeśli odczyty są w nornie to nie powinien, ale kto go tam wie).

Saab 9⁵ MY2001 2.3T
KIA Sportage MY2008 2.0i 4x4

PostNapisane: 30 cze 2020, o 08:16 
Podporucznik

Przypadek trudny. Gość na prawdę z techem jest dobry. TO nie pierwsze jego zmaganie z moim autem. Miałem już masę rzeczy przekładanych, programowanych itd. Wydaje mi sie, że gdyby była taka możliwość wywołania informacji "czego Ci brakuje żeby włączyć" to ten gość by to sprawdził. Żadne odczyty nie wskazywały na usterkę jakichkolwiek peryferiów czy połączeń. Po prostu wszystko jest ok, a jednak komputer nie wydaje komendy włączenia sprężarki.

Frota 3.2V6 4x4 205KM

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]