Zapomniałem hasła Nazwa użytkownika:   Hasło:   Zapamiętaj mnie   Wyślij ponownie e-mail aktywacyjny  

[ View Topic Options ] [ ‹‹ | ›› ]
Autor 
 Tytuł: Płukanki do silników warto czy nie warto?
PostNapisane: 3 lis 2019, o 15:53 
Starszy Kapral

Model SAABa: 9-5 Aero 2.3 2002
Witam,
Użyłem płukanki Tec 2000 w moim silniku i jestem generalnie zadowolony. Choć nie załatwiła ona największego problemu czyli znikającego oleju to zmieniła się praca silnika. Jest dużo ciszej na wolnych obrotach, poprawiła się praca silnika i poprawiła się reakcja silnika na pedał gazu a świeży olej zalany do silnika jest czysty po 100km a nie brudny jak w dieslu. Dodam, że auto ma nalatane wg licznika 341 ooo.
Sporo głosów sceptycznych słyszę na ten temat choć nie wiem czy osoby te choć raz spróbowały takiego zabiegu i czy mają jakiekolwiek doświadczenie w tej kwestii. Przyrównuje się w rozmowach te preparaty do np. oleju napędowego choć tak naprawdę jest to nafta, który w większości przypadków jest nośnikiem i głównym składnikiem tych preparatów a zapomina się zupełnie o reszcie komponentów które wchodzą w skład tych płukanek.
Ktoś w moim wątku przywołuje przykład płukanki znanej firmy LIQUI MOLY
https://www.youtube.com/watch?v=JtINZrFmWiQ
a ja na zarzuty, że to jeden chłam proponuje obejrzeć porównanie LIQUI MOLY vs Tec200
https://www.youtube.com/watch?v=5ZGgHC_jdrI
Zapraszam do dyskusji.

-------------------------
"Nic nie zastąpi doładowania, chyba, że większe doładowanie" - gicy vel dexter

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość Wyślij e-mail  
 Tytuł: Re: Płukanki do silników warto czy nie warto?
PostNapisane: 3 lis 2019, o 22:34 
Kapral

Model SAABa: 9-3 Vector
W Twoim wątku wywiązała się dyskusja o płukaniu silnika olejem napędowym ( i innymi wynalazkami ), a nie płukankami. Podałem tam zresztą dwa linki, które nie tyle miały zdyskredytować firmę Liqui Moly ( byłoby głupio bo jeżdżę także na ich oleju Top Tec 4600 5W-30 ) ile pokazać niebezpieczeństwa wynikające z częstego płukania silnika olejem napędowym.Ostatnio po zastosowaniu płukanki dodałem jeszcze ceramizer i jestem zadowolony. Olej jest dłużej żółty, silnik jakoś inaczej chodzi ( a może to tylko moje placebo) i mam wreszcie spokój ze zwiększającym się stanem oleju (diesel z DPF-em ). Twój drugi link to materiał strikte promocyjny, o czym zresztą jeden z oglądających napisał. Ja jestem jak najbardziej za stosowaniem płukanek, a pamiętam czasy gdy silnik płukało się olejem wrzecionowym przed zmianą na nowy. Oglądając jednak kilka filmów o tej tematyce dochodzę do wniosku iż pojedyncze płukanie pozostawia jeszcze wiele syfu w naszych silnikach i potrzeba co najmniej dwóch, a potem jeszcze dobrego oleju żeby później kończyło się na pojedynczym płukaniu.. Tutaj link który pokazuje chyba wszystkie "ZA" ( patrząc na nieudolnie zaklejoną puszkę która jest zielona ze złotym rantem to chyba właśnie TEC2000) https://www.youtube.com/watch?v=-HlX2_YfeEA .

PostNapisane: 4 lis 2019, o 07:04 
Starszy Kapral

Nie jest moim celem krytykowanie jakiej kolwiec firmy ani promowanie jednej lub drugiej, stwierdziłem jedynie ,że świadomie urzylem tej płukanki bo najpierw zgłębiłem nieco temat i uznalem, że ten wybór będzie optymalny.
Mamy 21wiek a nie dociera do co niektórych fakt, że nowe materiały i chemia weszły przebojem do wszystkich gałęzi przemysłu i motoryzacji zarazem i dzisiaj krytykowanie tego i negowanie nie zmieni tego faktu.

PostNapisane: 4 lis 2019, o 09:02 
Podporucznik

Model SAABa: 9 5 2,3t
Wy z tym olejem napędowym i zwykłym 50:50 poważnie piszecie, mam auto co na Castrolu jeździło i nagar jest nawet na korku oleju.

Saab 95 2,3T manual - rozbity, szukam dawcy budy i power comeback
Jaguar xjr 4,0 Supercharged manual
Peugeot J5 kamper - w skrócie parch
Mitsubishi Pajero III Long 3,5 V6 manual SS - taki wycieczkobus terenowy
Projekt biłła - w trakcie realizacji
a plany rosną...

PostNapisane: 4 lis 2019, o 17:44 
Kapral

Model SAABa: 9-3 Vector
Żeby było sprawiedliwie to tutaj głos ZA, a nawet PRZECIW: https://motoryzacja.interia.pl/samochod ... Id,2385467

PostNapisane: 6 lis 2019, o 22:23 
Podporucznik

Model SAABa: 9-3
Jestem po tej płukance tec2000. Jedna (375ml) na 4l oleju B235R. Silnik solidnie rozgrzany, stary olej po 5kkm. Auto pracowało z tą płukanką jakieś 45 minut.
Zalałem to w "nadziei" poprawy kompresji. Wyniki mnie wcale nie zaskoczyły :D nic się nie polepszyło a nawet na dwóch cylindrach chyba spadła kompresja o 1 bar. Ale nie sprawdzałem kilka razy.

Jakie obserwacje poza tym?
Olej jaki spuściłem nie był zbyt brudny, ani czysty. Wyglądał w sumie tak jak i ten co zlewam po 10kkm. A może czystszy. Mniej więcej. Po prostu jakiegoś wybitnego syfu nie było. Różnicy w pracy silnika nie zauważyłem. Ani w dźwięku ani w kulturze pracy. Jednym słowem jak było tak jest.

Rosso Proteo 166 3.0V6 226KM
Saab 9-3 2.8V6 SC aero 250KM MY`07
Saab 9-5 2.3T SC 250KM + wirusik MY`00
Frota 3.2V6 4x4 205KM

PostNapisane: 7 lis 2019, o 08:12 
Starszy Kapral

marek230482 napisał(a):
Jestem po tej płukance tec2000. Jedna (375ml) na 4l oleju B235R. Silnik solidnie rozgrzany, stary olej po 5kkm. Auto pracowało z tą płukanką jakieś 45 minut.
Zalałem to w "nadziei" poprawy kompresji. Wyniki mnie wcale nie zaskoczyły :D nic się nie polepszyło a nawet na dwóch cylindrach chyba spadła kompresja o 1 bar. Ale nie sprawdzałem kilka razy.

Jakie obserwacje poza tym?
Olej jaki spuściłem nie był zbyt brudny, ani czysty. Wyglądał w sumie tak jak i ten co zlewam po 10kkm. A może czystszy. Mniej więcej. Po prostu jakiegoś wybitnego syfu nie było. Różnicy w pracy silnika nie zauważyłem. Ani w dźwięku ani w kulturze pracy. Jednym słowem jak było tak jest.

U mnie jeśli chodzi o olej to spalanie nie spadło, natomiast jeśli chodzi o kulturę to poprawiło się i to znacząco, hydro nie puka z rana na zimnym, na jałowym chodzi ciszej i równiej, lepsza reakcja na gaz.
Wnioskuje, że efekty zależą od kondycji silnika. Mojemu z racji, że "wyeksploatowany", nieco pomogło, natomiast Twój silnik jest w lepszej kondycji więc efekt niezauważalny.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]