Zapomniałem hasła Nazwa użytkownika:   Hasło:   Zapamiętaj mnie   Wyślij ponownie e-mail aktywacyjny  

[ View Topic Options ] [ ‹‹ | ›› ]
Autor 
 Tytuł: Saab 9-3 1.8i - czy warto na pierwsze auto?
PostNapisane: 31 sty 2018, o 16:58 

Model SAABa: 9-3
Witam serdecznie wszystkich fanów marki :)

Jakiś czas temu wpadł mi w oko Saab 9-3, oglądałem jeden egzemplarz w mojej okolicy, lecz niestety (lub stety) z silnikiem 1.8i. Byłby to mój pierwszy samochód, dlatego zależy mi na ekonomiczności, dany egzemplarz jest wyposażony w gaz sekwencyjny Stag. Jest to raczej podstawowa wersja wyposażenia, choć w pełni wystarczająca. Autem poruszałbym się głównie po mieście. I tutaj pytanie do osób które spotkały się z tym silnikiem - jak sprawuje się on przy aucie tych gabarytów? Mam na myśli, czy moc 122 KM wystarcza, żeby w miarę bezpiecznie i komfortowo jeździć. Dodatkowo chciałbym się dowiedzieć, jak zestopniowana jest 5 biegowa skrzynia w tym Oplowskim silniku, czy przełożenia są dłuższe niż np. w Vectra C z tym silnikiem.

Wielkie dzięki za odpowiedzi :) Pozdrawiam.

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość Wyślij e-mail  
 Tytuł: Re: Saab 9-3 1.8i - czy warto na pierwsze auto?
PostNapisane: 2 lut 2018, o 10:38 
Starszy Chorąży

Model SAABa: 9 5 2,3t
Saab i ekonomia to tak jak bezdomny i dwa samochody - tylko w Toruniu i tylko dla ojca dyrektora :) Moim zdaniem saab bez turbo to nie Saab, a Saab turbo nie jest autem na pierwszy samochód...musisz "dorosnąć"

-------------------------
Saab 95 2,3T manual
Jaguar xjr 4,0 Supercharged manual
Honda CBR 900RR sc33
Peugeot J5 kamper - w skrócie parch
Projekt biłła - w trakcie realizacji
a plany rosną...

PostNapisane: 2 lut 2018, o 10:39 
Starszy Chorąży

Model SAABa: 9-3 II
DSZ- napisał(a):
Saab i ekonomia to tak jak bezdomny i dwa samochody - tylko w Toruniu i tylko dla ojca dyrektora :) Moim zdaniem saab bez turbo to nie Saab, a Saab turbo nie jest autem na pierwszy samochód...musisz "dorosnąć"

popieram

SAAB 1.9 II TTiD kombi 220KM 440Nm

PostNapisane: 2 lut 2018, o 19:37 

Ok, dzięki za odpowiedzi, rezygnuje z Saaba.

PostNapisane: 2 lut 2018, o 20:34 
Kapral

Model SAABa: 93 Linear kombi
Szybko się zniechęciłeś...

Wysłane z mojego Moto G 2014 przy użyciu Tapatalka

Radek

PostNapisane: 2 lut 2018, o 21:37 

No szybko, myślałem że wolnossący 1.8 z LPG będzie w miarę dobry dla początkującego kierowcy :) Zawsze to więcej tych jednostek na rynku w razie awarii i ogólnie silnik najprostszy jaki się da. A nie zależy mi zupełnie na osiągach, patrzę na 9-3 ze względu na jego wygląd... jako jeden z niewielu sedanów który naprawdę jest ładny.

PostNapisane: 2 lut 2018, o 22:10 
Starszy Chorąży

Model SAABa: 93 SS 1.8t H.P.
Na spokojnie przeanalizuj wszystkie za i przeciw jeśli chodzi o saaba 9-3 drugiej generacji. Fakt, uturbionej jednostki na pierwsze auto nie polecał bym, zależy to głównie od twojego doświadczenia za kółkiem i zasad obchodzenia się z turbiną :-). Natomiast tutaj i na innych (głównie anglojęzycznych) forach napewno znajdziesz info, na temat typowych niedomagań elektrycznych i mechanicznych modelu. Ważne jest z jakim budżetem będziesz podchodził do tematu. Watro też poczytać conieco o wolnossakach 1.8 zakładanych w najsłabszych egzemplarzach.

Wysłane z mojego HUAWEI GRA-L09 przy użyciu Tapatalka

PostNapisane: 3 lut 2018, o 00:12 

Model SAABa: 1998 9-5 2.0 LPT
Rozumiem Twoje rozgoryczenie---sam mam na oku fajną sztukę, choć generację niżej (to byłby już trzeci Saab), ale jednak ze względu na planowane dość duże przeloty po mieście, muszę odpuścić. W tej chwili jeżdzę benzyniakiem z turbiną, płacę i płaczę, do tego jeszcze kupa rzeczy do roboty "na już". Nie mam doświadczenia z wybranym przez Ciebie silnikiem, ale muszę Ci powiedzieć, że Saaby są dość charakterystyczne jeżeli chodzi o jazdę i, można powiedzieć, nie wybaczają złego traktowania. Wręcz mszczą się :) Na Twoim miejscu kupiłbym w tej chwili dupowóz typowo do nauki (choćby Vectrę/Astrę), a odkładał kasę na Saaba. Tak jak pisze kolega SWME31, wszystko zależy od Twojego budżetu. Saab to nie jest ekonomiczne, tanie w utrzymaniu auto...a jak już podjarka po zakupie zgaśnie, będziesz musiał się liczyć z kosztami.
Taka moja sugestia, nie musisz oczywiście brać tego za pewnik.
Pozdrawiam i życzę wielu przejechanych kilometrów---za kierownicą Saaba lub nie.

PostNapisane: 3 lut 2018, o 05:14 
Starszy Chorąży

threepoundsofflax napisał(a):
Rozumiem Twoje rozgoryczenie---sam mam na oku fajną sztukę, choć generację niżej (to byłby już trzeci Saab), ale jednak ze względu na planowane dość duże przeloty po mieście, muszę odpuścić. W tej chwili jeżdzę benzyniakiem z turbiną, płacę i płaczę, do tego jeszcze kupa rzeczy do roboty "na już". Nie mam doświadczenia z wybranym przez Ciebie silnikiem, ale muszę Ci powiedzieć, że Saaby są dość charakterystyczne jeżeli chodzi o jazdę i, można powiedzieć, nie wybaczają złego traktowania. Wręcz mszczą się :) Na Twoim miejscu kupiłbym w tej chwili dupowóz typowo do nauki (choćby Vectrę/Astrę), a odkładał kasę na Saaba. Tak jak pisze kolega SWME31, wszystko zależy od Twojego budżetu. Saab to nie jest ekonomiczne, tanie w utrzymaniu auto...a jak już podjarka po zakupie zgaśnie, będziesz musiał się liczyć z kosztami.
Taka moja sugestia, nie musisz oczywiście brać tego za pewnik.
Pozdrawiam i życzę wielu przejechanych kilometrów---za kierownicą Saaba lub nie.
A tak zapytam dla przekorności, jakie auto jest obecnie tanie w eksploatacji?
Z mojego doświadczenia mogę dodać jedynie, że zanim przesiadłem się na Szweda jeździłem niemieckimi autami spod znaku biało-niebieskiego śmigła. Miałem E36 316i(bez podtlenku LPG) , potem E46 328i (też bez LPG), a na końcu E39 530d i jeśli chodzi o koszta eksploatacji, to te samochody do Saaba niestety nie mogą się równać, bo praktycznie 75% części do nich ( nie biorę pod uwagę kupowania badziejstwa za 5 PLN, aby było, w zasadzie do każdego samochodu można kupić super części z krainy ryżowych pól za 5 PLN) jest droższych. Mając już pewne doświadczenie w poszukiwaniach gratów do Saaba porównuję jego eksploatacje do eksploatacji Opla (zakres cenowy części praktycznie taki sam). Tyle ode mnie

PostNapisane: 3 lut 2018, o 09:26 
Starszy Chorąży

Corolla jest tania w eksploatacji. Nie jest to samochód do lansowania się, nudna sylwetka ale E11 nie przysporzy ci problemów, części do niej nie brakuje.
Honda Civic-podobnie. Opel Vectra B. Tanizna. Skoro to pierwszy samochód to nie musi być "wypas", wręcz przeciwnie. Ja wiem, że jest parcie na "bajera auto". Moj pierwszy to był maluch ;).

PostNapisane: 3 lut 2018, o 09:59 
Starszy Chorąży

Kaszlak w ogóle był tani w eksploatacji :-)

PostNapisane: 3 lut 2018, o 12:56 
Starszy Chorąży

SWME31 napisał(a):
Kaszlak w ogóle był tani w eksploatacji :-)

tylko kłopotliwy, bo psuł się co chwilę, przy intensywnym użytkowaniu ciągle coś do zrobienia i spalanie olej / paliwo 50/50 :D

PostNapisane: 3 lut 2018, o 17:17 
Starszy Chorąży

To co, to wszystko moja wina? Wprawdzie tego nie widzicię, ale stoję w kącie i się wstydzę :oops:

Saab 95 2,3T manual
Honda CBR 900RR sc33
a plany rosną...

PostNapisane: 3 lut 2018, o 17:26 
Starszy Chorąży

DSZ- napisał(a):
To co, to wszystko moja wina? Wprawdzie tego nie widzicię, ale stoję w kącie i się wstydzę :oops:
Hahah nie musisz :-D

PostNapisane: 3 lut 2018, o 20:56 
Starszy Chorąży

Jak sie chce Saaba to nic od tego nie odwiedzie...tu najwyraźniej było "passka, golfa, betę...a moze saabinkę?" ;)

PostNapisane: 6 lut 2018, o 13:42 
Chorąży

Model SAABa: dużo ;-)
DSZ- napisał(a):

Co Wy wypisujecie tutaj za głupotki gościowi, który chce kupić Saaba? Saab to nie tylko silnik, tylko też wygląd, jakiś tam indywidualizm marki. SS to ogólnie fajny samochód. 1,8i moim zdaniem może być dobrym wyborem na pierwsze auto. Jest niedrogi w zakupie i raczej niedrogi w utrzymaniu. Argument o "dorośnięciu" do turbo to jakieś kuriozum, którego w ogóle nie rozumiem. Przepraszam, do czego trzeba dorosnąć mając 1,8t z 150 koniami pod maską? Octavia TDI mojej żony jest szybsza od tego auta....O wolnossaku nie wspominając.

Także kolego, ZNAJDŹ ŁADNĄ SZTUKĘ I KUPUJ SAABA i nie zważaj na opinie innych, zwłaszcza że na forach każdy jest ekspertem i mistrzem kierownicy z 300 koniami pod maską.

Saaby nie są drogie w utrzymaniu. Drogie w utrzymaniu są najtańsze auta, które kupuje większość ludzi i później się dziwi, że trzeba auto serwisować. Sporo ludzi określeniem "drogie w utrzymaniu" określa fakt, że auto w ogóle trzeba serwisować To się tyczy każdej marki. Na otomoto wisi kilka przyzwoicie wyglądających wolnossaków. Rozejrzyj się i powodzenia ;-)

9-3, 9-5, 900ng

Pińcet ex Saabinek

PostNapisane: 6 lut 2018, o 14:54 
Starszy Chorąży

Męskim osobnikom zaczątki mózgu pojawiają się dopiero koło 20l...żeby nie było wiem z autopsji. Sam co prawda jeździłem w miarę spokojnie ale pierwszą stłuczkę miałem już po 4 dniach od kupna 1 auta, drugą i ostatnią po 14 latach...co prawda na samych zderzakach się skończyło. Mój brat w pierwszym roku zabił "technicznie" 2 całe auta i miał delikatnego dzwona, dałem mu mojego Saaba to zabił hamulce w 30 minut i pierwszy raz widziałem świecące turbo z połową DP...szczęście że się kapnąłem co trzy i zaraz odpaliłem, bo on szczęśliwy oddał mi kluczyki. "ZNAJDŹ ŁADNĄ SZTUKĘ I KUPUJ SAABA" i tu jest pies pogrzebany, nie wydaję mi się aby miał tyle pieniędzy, wiedzy i szczęścia by lalkę kupić, będzie to zmęczony egzemplarz a dalej to każdy wie co jest, choć ja na awaryjność wcale nie narzekam. Wydaje mi się iż mam przynajmniej 90% racji, a te 10% to może Ty.

Saab 95 2,3T manual
Honda CBR 900RR sc33
a plany rosną...

PostNapisane: 6 lut 2018, o 16:09 
Chorąży

Model SAABa: dużo ;-)
No spoko, ogólnie każdemu w internetowej dyskusji wydaje się, że ma 90% racji.. Kłopot w tym, że fakt, iż pierwsze co robisz po odpaleniu auta to pałujesz je tam i z powrotem, rozgrzewasz DP, zabijasz hamulce, powodujesz stłuczki - nie jest normalnym zachowaniem rozsądnego młodego osobnika płci męskiej. Jak rozumiem, w obszarze Twoich 90% racji występują sami tacy osobnicy. I masz prawo do takiego habitatu. Dodatkowo, jak widzę, masz dar widzenia stanu posiadania i wiedzy ludzi. Pozazdrościć, szczerze.

Moje pierwsze auto miało 194 konie, v6 pod maską i mialem 18 lat. Drugie to był już 900ng b204L ze stejdżem I. Trzecie to 9-5 Aero. Jeździłem normalnie, a mocy używałem do skutecznego wyprzedania oraz sprawnego uzyskiwania prędkości na autostradzie bez zbytniego obciążania silnika, gdyż do tego wysoka moc służy w cywilnym ruchu drogowym. Okazyjnie to skopania komuś dupy na światłach na drodze, która się do tego nadawała.

I kończąc. Żeby kupić dobre auto nie trzeba mieć wiedzy i szczęścia. Trzeba mieć rozsądek, nie jeździć pół Polski po najtańsze trupy lub zlecać selekcję profesjonalistom. Trzeba tylko chcieć i przeznaczyć kilka $$ z budżetu na auto. Peace.

9-3, 9-5, 900ng

Pińcet ex Saabinek

PostNapisane: 6 lut 2018, o 17:26 
Starszy Chorąży

Wyjątki sie zdarzają, byłeś bardzo rozsadnym i doswiadczonym, widocznie już na starcie, kierowcą. Wiekszość ludzi jednak uczy się dopiero na SWOIM pierwszym samochodzie i wygląda to częściej tak jak kolega wyzej opisał. Ja miałem podobnie, choć to naprawdę drobne stłuczki ale jednak. Oklepywałem sobie malucha aż nabrałem własciwych nawyków i nauczyłem się jeździć bezpiecznie i rozsądnie. Nigdy później już tego typu przygód (z mojej winy) nie miałem.

Twój przypadek to nie regula ;)

PostNapisane: 11 lut 2018, o 22:08 
Starszy Szeregowy

Model SAABa: 93 II
Aż sie wtrące w dyskusję :) (jeżdżę aktwnie już 16lat różnymi autami zeby nie było) Moja droga wyglądała jak większości, czyli początek na "bączku", a nawet dwóćh, potem czinkłeczento, e36 1,6i w kompocie (wstyd sie przyznać :P ), renault clio 1.2 w LPG (to było piękne, 420km za 50zł...), potem mazda 6ka 2.0b no i po mazdzie Saab... Nigdy mi się te auta specjalnie nie rzucały w oczy, powiem nawet że wogóle, aż do jednego nie wsiadłem... no i musiałem go mieć :)
Konkluzja taka, że zaczynałem od małych tanich aut bo taki miałem budżet ale gdyby wtedy byłoby mnie stać na auto które mi się podoba i ma tyle mocy co 10 maluchów :) to bym się nawet chwile nie zastanawiał. Życie jest za krótkie żeby sobie odmawiać, kiedy można coś mieć/robić i nie będzie to kosztem odmawiania sobie jedzenia :)

A jeśli chodzi o koszty eksploatacji, to nie wiecie ile kolega przewiduje na takowe bo nie sprecyzował. Niedawno jeden z forumowiów pisał w innym wątki, że czeka go częściowy remont zawieszenie i wyjdzie 1500zł i olaboga bo koszty wysokie. Dla mnie te 1500 byłoby powiedzmy "normalnym" wydatkiem, nie cieszyłbym się że musze tyle wydać ale zaakceptowałbym jako normalny koszt eksploatacji. Także nie generalizujmy że wydanie 500 czy 800zł na komplet tarcz i klocków to dużo. Ja w żony 19letnim clio przez rok czasu wydałem tyle samo na naprawy co w sabie... w clio było ich więcej poprostu.

Także kolego slowly_ss jak naprawdę ci się Saab podoba i stać się na to żeby wydać raz 1500zł na rozrząd i od czasu do czasu 600-800-1000zł na bierzące naprawy, czy kiedyś tam (odpukać!) 2500zł na remont głowica + zawory + pierścienie, (ale to sie może stać w każdym aucie) to się nawet nie zastanawiaj :) Tego już nie produkują :)

Na deser dodam że jak zdałem kilka lat temu na A to kupiłem na pierwsze moto gsx-f 750ke niespełna 100KM to sie znajomi pukali w czoło. I co, i żyje :) Jak ma kolega olej w głowie to może sobie i 300kunia sprawić na początek.

------------------------------------------------------------------------------

2.0T, 210KM, Vector SportCombi 2006r + poddtlenek lpg

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]