Zapomniałem hasła Nazwa użytkownika:   Hasło:   Zapamiętaj mnie   Wyślij ponownie e-mail aktywacyjny  

[ View Topic Options ] Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona [ ‹‹ | ›› ]
Autor 
 Tytuł: Saab 93 TiD Linear 2008 [rdrajerczak]
PostNapisane: 4 cze 2017, o 13:39 
Chorąży

Model SAABa: 93 Linear kombi
Witam Wszystkich,

po ponad półrocznym użytkowaniu auta, chciałbym zaprezentować swojego Saaba. Pojazd zakupiony 28.11.2016. Jestem w sumie trzecim właścicielem, pierwszym w PL. Saab ma aktualnie przejechane 253 tys. km., rocznik 2008. Auto przyjechało ze Szwecji.
Przez czas użytkowania zrobiłem ok. 8 tys. km. Jak dotąd jestem zadowolony.

Jest to wersja Linear więc nt wyposażenia nie ma się co za bardzo rozpisywać. Jedyny bajer, który bardzo mi się spodobał to ogrzewanie postojowe :)

Do tej pory wykonałem następujące czynności serwisowe:

- pakiet startowy (olej silnikowy, wszystkie filtry oraz przegląd podstawowy, na którym wyszło przepuszczające uszczelnienie na półosi),
- wymiana oleju w ASB + uszczelnienie półosi,
- regeneracja alternatora + dodatkowe okablowanie zasilające,
- wymiana sprężyn tylnego zawieszenia,
- wymiana gum tylnego stabilizatora,
- wymiana skraplacza klimatyzacji,
- nowe opony całoroczne Hankook Kinergy 4S 215/55 R16,
- czyszczenie EGR oraz czujnika doładowania wraz z częściowym zaślepieniem zaworu.

Moja wersja nawet nie miała fotochromatycznego lusterka wstecznego, więc zakupiłem takowe. Instalacja elektryczna jest już przygotowana, więc wymiana lusterka i podłączenie to kwestia chwili.

Do zrobienia pozostało:

- regeneracja lewego reflektora pod kątem paska LED (światło pozycyjne), który czasami ma kaprys i nie świeci. Lewy reflektor był wymieniany w 2012 roku i tam LED ma się dobrze,
- wymiana czujnika poziomu płynu w spryskiwaczu (cały czas pokazuje zbyt małą ilość płynu),
- smarowanie prowadnicy szyby kierowcy (w ciepłe i słoneczne dni piszczy okropnie podczas opuszczania/podnoszenia),
- w (nie)dalekiej przyszłości remont ASB (mam nadzieję, że to będzie daleka przyszłość :D ). Póki co biegi wskakują bezproblemowo, jedyne oznaki pierwszego zużycia to lekkie szarpanie na D zaraz po puszczeniu hamulca. Gdy olej w skrzyni się rozgrzeje, szarpanie znika.

Poniżej pierwsze zdjęcia po umyciu auta oraz wypraniu tapicerki oraz odświeżeniu skóry.

Załączniki:
01.jpg
01.jpg [ 305.11 KiB | Przeglądane 3999 razy ]
02.jpg
02.jpg [ 241.01 KiB | Przeglądane 3999 razy ]
03.jpg
03.jpg [ 318.67 KiB | Przeglądane 3999 razy ]
04.jpg
04.jpg [ 145.81 KiB | Przeglądane 3999 razy ]
05.jpg
05.jpg [ 127.24 KiB | Przeglądane 3999 razy ]
06.jpg
06.jpg [ 107.99 KiB | Przeglądane 3999 razy ]
07.jpg
07.jpg [ 141.39 KiB | Przeglądane 3999 razy ]
08.jpg
08.jpg [ 134.94 KiB | Przeglądane 3999 razy ]

-------------------------
Radek
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość Wyślij e-mail  
 Tytuł: Re: Saab 93 TiD Linear 2008 [rdrajerczak]
PostNapisane: 23 cze 2017, o 18:23 
Chorąży

Moi drodzy,

jednym z punktów przeze mnie wymienionych do zrobienia w moim Saabie było smarowanie prowadnicy kierowcy. Dzisiaj się za to zabrałem, ale niestety smarowanie prowadnicy nie przyniosło poprawy. Zdjąłem boczek, odchyliłem wygłuszenie, zdjąłem także uszczelki montowane na krawędzi drzwi po stronie wewnętrznej jak i zewnętrznej. Przesmarowałem dosłownie wszystko - od prowadnic, poprzez linkę, kółka na których jest linka prowadzona, a nawet moje oko (niestety dostałem rykoszetem... :-( ). Nadal piszczy, a im cieplej tym gorzej.

Poniżej linki do dwóch filmów:
1. z dość ciepłego i słonecznego dnia:
https://drive.google.com/open?id=0BzVw2 ... 0Ziel9wOFk
2. z dzisiaj (21 stopni, bez słońca):
https://drive.google.com/open?id=0BzVw2 ... lR5NDU2Ums

W pierwszej fazie opuszczania szyby słychać nawet lekkie jej szarpnięcie.

Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi.
Miłego weekendu!

Radek

PostNapisane: 23 cze 2017, o 18:44 
Porucznik

Model SAABa: 9-3 II
Przypomniała mi się taka reklama stara "a mówiłam żeby kupić Toyotę" :D
Co właściwie powoduje ten pisk? Smarowanie wszystkiego co się nawinie chyba nie ma sensu, czasem sobie można pogorszyć - ja tak kiedyś zrobiłem smarując skrzypiące ograniczniki w drzwiach :D

Są:
SAAB 1.8t sedan...przyczajony tygrys, ukryty smok ;)
9-3 SC Aero XWD V6

Był...SAAB 1.9 II TTiD kombi 220KM 440Nm

PostNapisane: 23 cze 2017, o 19:28 
Chorąży

Heh, dobre :-)
Co powoduje to nie wiem do końca. Pisk raczej dochodzi z okolic kółka, na którym jest linka, nie od strony silnika. Ale nie wiem, czy dobrze zarejestrowałem. Byłem przekonany, że to prowadnica. Ale nie pomogło, więc szedłem dalej z tym smarowaniem. Nawet smar Wurtha kupiłem na tą okoliczność. Ogólnie myślałem, że dzisiaj zakończę temat, ale oczywiście rzeczywistość zawsze zaskakuje.

Z tymi ogranicznikami to też tak miałem. Psiknąłem WD i wtedy dopiero zaczęło piszczeć :-)

Wysłane z mojego XT1068 przy użyciu Tapatalka

Radek

PostNapisane: 23 cze 2017, o 22:46 
Porucznik

Model SAABa: 93 SS 1.8t H.P.
Co do gasnacych ledów temat był poruszany tutaj lub na skp, ledy w pierwszych poliftach miały wadę fabryczną i przy niższych temperaturach lubiły gasnąć lub nie świecić, czytałem gdzieś nie pamiętam już dokładnie gdzie że był przez saaba wprowadzony zestaw naprawczy zawierający rezystor wymuszający przepływ większego prądu i problemy z gasnieciem ledów znikały. Musiał byś się rozejrzeć po forach napewno trafisz na temat

Wysłane z mojego HUAWEI GRA-L09 przy użyciu Tapatalka

PostNapisane: 24 cze 2017, o 06:36 
Chorąży

Dziękuję SWME31. Wiem, że temat był poruszany, nawet brałem w nim udział. Po zapoznaniu się z problemem uważam, że jedynym skutecznym sposobem jest naprawa LED poprzez wymianę samego źródła światła i/lub przetwornicy. Zobaczymy co wyjdzie, za dwa tygodnie jestem umówiony z firmą, która takie rzeczy robi. Na pewno wyjdzie taniej niż kupno nowego reflektora.
Odnośnie rezystora to nigdy nie trafiłem na info odnośnie jego wartości. Także zaprzestałem szukania.

Radek

PostNapisane: 11 lip 2017, o 19:36 
Chorąży

Jestem po regeneracji paska LED. Wymienione zostały diody oraz przetwornica. Po wymianie elementów całość została profesjonalnie zaspawana (wykonany został otwór w tylnej części reflektora) oraz sprawdzona w komorze niskich temperatur. Testy w realnych warunkach dopiero jesienią / zimą. Teraz wszystko działa, światło jest odrobinę mocniejsze, także nie odbiega od drugiego paska.

Poza tym szyba przednia przestała piszczeć. Polecam smar Wurtha do smarowania elementów pionowych jak prowadnice szyby, który pozostaje na elemencie (nie ścieka). Przy okazji kupiłem silikon w płynie do uszczelek. Całość rozwiązała temat nieprzyjemnego dźwięku. Jest idealnie.

Przy okazji zdemontowanego boczka drzwi kierowcy postanowiłem wykorzystać zakupiony wcześniej Dinitrol 820 i zregenerować ramię lusterka oraz... krawędzie przycisków otwierania szyb. Efekty przedstawiam na załączonych zdjęciach.

Załączniki:
Komentarz: Lusterko po malowaniu
lust01.jpg
lust01.jpg [ 181.16 KiB | Przeglądane 3791 razy ]
Komentarz: Przyciski przed malowaniem - na krawędziach starte do białego.
01drzwi.jpg
01drzwi.jpg [ 41.99 KiB | Przeglądane 3791 razy ]
Komentarz: Przyciski po regeneracji - pokryło idealnie, praktycznie nie widać różnicy, jednak przy pierwszym od lewej trochę za bardzo widać strukturę.
02drzwi.jpg
02drzwi.jpg [ 491.53 KiB | Przeglądane 3791 razy ]

Radek
PostNapisane: 11 lip 2017, o 21:16 
Porucznik

Ładnie wyszło!

Są:
9-3 SC Aero XWD V6

PostNapisane: 12 lip 2017, o 10:50 
Chorąży

Dziękuję :-) Jestem ciekaw jak będzie z trwałością. Koledzy, którzy wcześniej malowali aluminium potwierdzali, że jest ok.

Radek

PostNapisane: 26 sie 2017, o 19:16 
Chorąży

Pogoda dopisała to i dzień spędzony przy aucie :-) Klima odgrzybiona, filtr kabinowy wymieniony, wnętrze posprzątane no i najważniejsze - pomalowane lusterko od strony pasażera (zdjęcie poniżej). Przy okazji demontażu boczka drzwi przesmarowałem mechanizm zamka oraz elementy prowadnic linek do opuszczania szyby.
Miłego weekendu.Obrazek

Radek

PostNapisane: 24 lut 2018, o 18:36 
Chorąży

Rok zaczął się na bogato, gdyż zdecydowałem się na kompleksowy remont ASB. Przypomnę, że objawy to szarpanie podczas ruszania na zimnym oleju oraz sporadyczny chwilowy wzrost obrotów przy zmianie z biegu 3 na 4.

Przy okazji polecam także forum z VC: https://forum.vectraklub.pl/topic/137553-af40-szarpanie

Pod Poznaniem jest Teo Motors (http://www.teomotors.pl) i tam wszyscy naprawiają skrzynie automatyczne. Problem w tym, że ceny są dość wysokie. W związku z tym poszukałem jeszcze po forach i znalazłem bardzo dobre opinie o mechaniku w Zielonej Górze. Z Poznania to jedynie 1,5h jazdy, a drogi ostatnio pobudowali ładne więc zdecydowałem się na tą opcję.

Umówiłem się na 23.02 na 8.30. Warsztat jak warsztat – w powietrzu unosi się zapach olejów, a wokół podnośnika, gdzie się nie obrócić, fragmenty skrzyń i ich elementów. To chyba oznacza pasję :-) Jeśli oczekujecie tu poczekalni i kawy to niestety muszę Was rozczarować. To nie Teo Motors. Jest za to fachowość i rzemiosło.

Zostawiłem auto i umówiliśmy się na odbiór pod koniec dnia jednak z zastrzeżeniem, że jeśli coś pójdzie nie tak to naprawa się przedłuży do soboty (24.02). W południe miałem zadzwonić, aby upewnić się co dokładnie będzie robione i w jakim stanie jest skrzynia. Nie zdążyłem, gdyż mechanik mnie uprzedził i zadzwonił krótko po tym jak kuranty z pobliskiego kościoła wybiły 12:00. Okazało się, że skrzynia w moim aucie to ewenement, ponieważ przy takim przebiegu – 264 tys. km – kosz C1 powinien być kompletnie zużyty. Tymczasem jego zużycie wskazywało na ok. 60%. Uprzedzam pytanie – skrzynia nie była zmieniana i jest z tego auta.

Około 17:00 mechanik zadzwonił ponownie z informacją, że auto jest do odbioru.

Podczas odbioru otrzymałem komplet informacji, co zostało zrobione, pokazał jakie części zostały wymontowane z mojej skrzyni i jakie wykazywały zużycie. W sumie odbiór trwał prawie 30 minut.

Zakres wykonanych prac: Kosz C1, opaska biegu, komplet tłoków, filtr oleju, olej Dexron VI + adaptacja skrzyni. Całość to koszt 2600 PLN.
Okazało się, że sterownik hydrauliczny jest w dobrym stanie i nie wymaga wymiany. W razie czego jego koszt to ok. 2800 PLN, a wymiana trwa ok. 2-3h, więc prawie na poczekaniu.

Z Zielonej Góry wyjeżdżaliśmy dzisiaj od rana i powiem Wam szczerze, że nie mogłem się doczekać ruszenia po mroźnej nocy. Okazało się, że szarpanie całkowicie zniknęło - poczułem jedynie drobne bujnięcie, które wynika pewnie jeszcze z adaptacji (pełna adaptacja to w sumie trzy ruszenia na zimnym silniku). Zmiana wszystkich biegów zarówno w górę jak i w dół jest bezproblemowa.

Namiary na mechanika:
Kamil Paszkiewicz, tel: 517 803 174.

Załączniki:
Komentarz: Warsztat, ul. Dąbrowskiego 45, Zielona Góra. Telefon na szyldzie jest nieaktualny.
01.jpg
01.jpg [ 223.91 KiB | Przeglądane 3167 razy ]

Radek
PostNapisane: 27 mar 2018, o 18:28 
Chorąży

Dzisiaj niestety ktoś uderzył w moje auto, konkretnie w przednie i tylne drzwi od strony pasażera. Wygląda to tak jakby się stoczyła przyczepa z gruzem, gdyż jest ślad gruzu na uderzeniu.
Ogólnie tylne drzwi są przesunięte względem bryły pojazdu.
Jest jedna kamera na posesji obok, ale ponoć nie obraca się 360 stopni tylko w pewnym zakresie. Jak łatwo się domyślić, nie w tym który teraz jest ważny. Jeszcze to sprawdzają. Ale pewnie pójdzie z AC... :-(
Eeehhh, odechciewa się mieć auto. Człowiek traktuje to jako hobby, inwestuje a tu ci ktoś uderzy i nie zostawi informacji. Ale, prawdę mówiąc, byłbym bardziej zaskoczony jakby zostawił.

Załączniki:
01.jpg
01.jpg [ 293.7 KiB | Przeglądane 3079 razy ]
02.jpg
02.jpg [ 79.7 KiB | Przeglądane 3079 razy ]
03.jpg
03.jpg [ 272.32 KiB | Przeglądane 3079 razy ]
04.jpg
04.jpg [ 210.69 KiB | Przeglądane 3079 razy ]

Radek
PostNapisane: 27 mar 2018, o 18:59 
Porucznik

Kawał Wuja...takie ludzie są, niestety, żeby mu smród nogi powykręcał...

Są:
9-3 SC Aero XWD V6

PostNapisane: 27 mar 2018, o 19:08 
Chorąży

No właśnie. Już wiem niestety, że kamera nie obserwuje tego obszaru. Zarządca tego obiektu nie jest za bardzo skory do rozmowy. Jutro jednak spróbuję jeszcze raz do niego zadzwonić i poproszę o zabezpieczenie nagrania mimo wszystko. Może coś się uda dojrzeć. Jednak za bardzo w to nie wierzę...

Wysłane z mojego Moto G 2014 przy użyciu Tapatalka

Radek

PostNapisane: 27 mar 2018, o 20:22 
Porucznik

Gdzie w Poznaniu takie akcje odwijają? Nie było naprawdę żadnego świadka? Toć to wygląda jakby ktoś perfidnie w niego cofnął

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

PostNapisane: 27 mar 2018, o 20:49 
Porucznik

Model SAABa: 9 5 2,3t
Ja Jaguara wyciągam raczej tylko w niedziele, jak nie pada deszcz, nie ma śniegu, błota ble ble ble. Majowa niedziela, słońce, rodzinny wyjazd do do arboretum w kurniku, gdzieś w burbunach 100-120km/h i nagle jeb, słyszę jak tłuczone szkło leci wzdłuż samochodu...pomyślałem że najechałem na butelkę i nawet się nie zatrzymałem. W kurniku patrze a tu na łączeniu przednich i tylnych drzwi trafienie...jakaś kurwa rzuciła butelką. 20cm wyżej są okna, z przodu żona z tyłu 2 letni syn. Kim trzeba być żeby to zrobić?

Saab 95 2,3T manual - rozbity, szukam dawcy budy i power comeback
Jaguar xjr 4,0 Supercharged manual
Peugeot J5 kamper - w skrócie parch
Mitsubishi Pajero III Long 3,5 V6 manual SS - taki wycieczkobus terenowy
Projekt biłła - w trakcie realizacji
a plany rosną...

PostNapisane: 27 mar 2018, o 21:05 
Chorąży

Przeraża mnie to co napisałeś. Po prostu brak słów.

@SWME31 - u mnie na osiedlu Rusa. Rozmawiałem z jedną kobietą to mi powiedziała, że w nowym aucie ukradli jej kołpaki. Coraz gorzej na tych Ratajach...

Radek

PostNapisane: 27 mar 2018, o 21:08 
Chorąży

Powiesiłem kartkę z opisem i nr telefonu na wiacie śmietnikowej. Może ktoś się znajdzie, ale wątpię.
Ktoś cofnął, albo nie zaciągnął ręcznego i się stoczył. Na glebie widać ślady opon. Albo przyczepa albo małe auto.

Radek

PostNapisane: 28 mar 2018, o 08:45 
Chorąży

Dzisiaj zgłaszam sprawę na policję. Mają zabezpieczyć nagranie z monitoringu. Dam znać jak będę wiedział coś więcej.

Radek

PostNapisane: 28 mar 2018, o 08:48 
Porucznik

rdrajerczak napisał(a):
Dzisiaj zgłaszam sprawę na policję. Mają zabezpieczyć nagranie z monitoringu. Dam znać jak będę wiedział coś więcej.

Tak zrób, nie wiem nawet czy do ubezpieczenia to nie będzie potrzebne

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 96 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]