Zapomniałem hasła Nazwa użytkownika:   Hasło:   Zapamiętaj mnie   Wyślij ponownie e-mail aktywacyjny  

[ View Topic Options ] [ ‹‹ | ›› ]
Autor 
 Tytuł: Jak zdiagnozować przepływomierz? SAAB zaczął więcej palić.
PostNapisane: 12 sty 2019, o 09:37 
Szeregowy

Model SAABa: 9-3 II
Witam.
Jak zdiagnozować poprawność działania przepływomierza?
W WIS znalazłem tylko zależność częstotliwości od temperatury. Nie posiadam oscyloskopu.
Mam ELM327 i podejrzewam, że przez niego mogę wyczytać ilość powietrza w danej chwili. Tylko czy jest jakieś źródło, w którym znajdę jaka ta wartość powinna być?
Co w SAABie spowoduje jazda z odpiętym przepływomierzem? Podejrzewam, że uaktywni się jakaś awaryjna mapa silnika?

Ogólnie chodzi o to, że auto od kilku tygodni zaczęło więcej palić, ok. 1,5 litra benzyny więcej i ok. 2,5 litra LPG więcej. Jeżdżę po tych samych trasach i w ten sam sposób od lat, więc wiem ile palił do tej pory. Na 100% nie jest to sprawa techniki jazdy.
Wydaje mi się, że też nieco słabiej przyspiesza. Innych objawów charakterystycznych dla uszkodzonego przepływomierza brak: tzn. nic nie szarpie, nie gaśnie, obroty nie falują, nic nie trzęsie, nawet przy przyspieszaniu nic się nie dzieje nienaturalnego. Tylko większe spalanie.

Zastanawiam się jeszcze nad sondą lambda, ponieważ największe spalanie jest przy przyspieszaniu na nierozgrzanym silniku. Wyjazd z garażu do bramy powoduje wzrost ŚREDNIEGO spalania na wyświetlaczu o 0,2 l (!!!). Tak jakby go przelewało na "ssaniu"? Również wyprzedzenie JEDNEGO samochodu powoduje wzrost średniego spalania na wyświetlaczu o 0,1-0,2 l.
To ma potwierdzenie w zbiorniku, tzn. samochód faktycznie więcej pali, a nie tylko wyświetla większe spalanie.

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość Wyślij e-mail  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]