Zapomniałem hasła Nazwa użytkownika:   Hasło:   Zapamiętaj mnie   Wyślij ponownie e-mail aktywacyjny  

[ View Topic Options ] Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3 [ ‹‹ | ›› ]
Autor 
 Tytuł: Re: Brak iskry, wtryski nie podają paliwa..1 błąd C0800
PostNapisane: 7 maja 2021, o 07:36 
Kapitan

Model SAABa: 93 SS 1.8t H.P.
cichy117 napisał(a):
Błędy to nie wszystko. Trzeba jeszcze czytać parametry i umieć je interpretować
A to już druga para kaloszy. Póki co wszystkie objawy wskazują na brak sygnału z z czujnika położenia wału. Między innymi dlatego sugeruje sprawdzenie samego czujnika bez wpiętej wiązki. Czy w ogóle widzi jakieś impulsy kiedy wał się obraca. Zastanawiałem się też czy w tym aucie nie ma gdzieś jakiegoś ukrytego customowego pstryczka odcinającego zapłon, taki anty theft. Czasem takie badziewie potrafi napsuć krwi. Szczerze mówiąc, z opisywana tym wątkiem usteka, a raczej trudności z jej lokalizacją, gości na tym forum pierwszy raz. Z reguły był to czujnik położenia wału Lub w skrajnych przypadkach ECU.

Wysłane z mojego SM-N970F przy użyciu Tapatalka

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość Wyślij e-mail  
PostNapisane: 9 maja 2021, o 09:51 

Model SAABa: 9-3 2.0T
Jaki mam miernik? zwykły, marketowy z funkcją dźwięku, żaden profesjonalny sprzęt.
Wrzuciłem zrzuty ekranu z ELM'a, abyście zobaczyli jak wyglądają parametry silnika na włączonym zapłonie

Załączniki:
1.jpeg
1.jpeg [ 279.44 KiB | Przeglądane 571 razy ]
2.jpg
2.jpg [ 262.7 KiB | Przeglądane 571 razy ]
3.jpg
3.jpg [ 255.37 KiB | Przeglądane 571 razy ]
4.jpg
4.jpg [ 267.58 KiB | Przeglądane 571 razy ]
5.jpg
5.jpg [ 251.66 KiB | Przeglądane 571 razy ]
PostNapisane: 9 maja 2021, o 10:03 
Kapitan

Troszkę dziwne wartości napięć ta apka pokazuje. Jeśli chcesz sprawdzić czy widziany jest jakiekolwiek sygnał z czujnika położenia wału sprawdź czy podczas kręcenia w zakładce z rpm wartości ulegają zmianie.

PostNapisane: 9 maja 2021, o 10:46 

SWME31 napisał(a):
Troszkę dziwne wartości napięć ta apka pokazuje. Jeśli chcesz sprawdzić czy widziany jest jakiekolwiek sygnał z czujnika położenia wału sprawdź czy podczas kręcenia w zakładce z rpm wartości ulegają zmianie.

W zakładce rpm podczas kręcenia rozrusznikiem wykres ani drgnie, dziś spróbuje jeszcze z innymi apkami sprawdzić ten parametr.
A tak z ciekawości, za "widzenie" obrotów silnika przez ECU, odpowiada tylko czujnik położenia wału czy coś jeszcze?

PostNapisane: 9 maja 2021, o 10:56 
Kapitan

Paszport_bite napisał(a):
SWME31 napisał(a):

W zakładce rpm podczas kręcenia rozrusznikiem wykres ani drgnie, dziś spróbuje jeszcze z innymi apkami sprawdzić ten parametr.
A tak z ciekawości, za "widzenie" obrotów silnika przez ECU, odpowiada tylko czujnik położenia wału czy coś jeszcze?
Cpw to jest jedyny czujnik prędkości obrotowej w tym silniku. Jeśli ECU jej nie widzi, to silnik po prostu nie odpali. Pisałem wcześniej, aby sprawdzić, czy wał generuje jakieś impulsy na ww czujniku, bez wpiętej wiązki, to jest dość ważny aspekt. Warto też sprawdzić, czy ten czujnik siedzi w gnieździe prawidłowo. Znane były przypadki nie oczyszczenia gniazda, co powodowało za plytkie osadzenie czujnika i " nie widzenie " wału przez sam czujnik.

PostNapisane: 9 maja 2021, o 16:11 

SWME31 napisał(a):
SWME31 napisał(a):

Cpw to jest jedyny czujnik prędkości obrotowej w tym silniku. Jeśli ECU jej nie widzi, to silnik po prostu nie odpali. Pisałem wcześniej, aby sprawdzić, czy wał generuje jakieś impulsy na ww czujniku, bez wpiętej wiązki, to jest dość ważny aspekt. Warto też sprawdzić, czy ten czujnik siedzi w gnieździe prawidłowo. Znane były przypadki nie oczyszczenia gniazda, co powodowało za plytkie osadzenie czujnika i " nie widzenie " wału przez sam czujnik.

Okej, pobrałem 3 apki i na każdej efekt był taki sam. Zero reakcji wykresu rpm, podczas kręcenia rozrusznikiem.
Cpw sprawdzałem zgodnie ze wskazówkami podanymi w tym filmie:
https://www.youtube.com/watch?v=QjxYCeTw7IQ
Trzymając się zasad z filmu, wyszło, że czujnik jest sprawny <ok>
Zobaczę jeszcze osadzenie czujnika. Strasznie spieprzyłem sprawę, ponieważ wywaliłem stary czujnik, zanim go zmierzyłem miernikiem :mrgreen:
"Pisałem wcześniej, aby sprawdzić, czy wał generuje jakieś impulsy na ww czujniku, bez wpiętej wiązki" to również sprawdzę. Rozumiem, że powinien być widoczny jakiś impuls elektryczny na mierniku podczas kręcenia rozrusznikiem? <mysli>

PostNapisane: 9 maja 2021, o 18:25 
Kapitan

Tak dokładnie. Obroty wału powinny pobudzać czujnik położenia i na mierniku powinno być to widoczne.
Edit: Mała poprawka. Cpw w naszych autach to nie jest czujnik hallotronowy. Za szybko napisałem nim pomyślałem. Przepraszam.
Działanie czujnika na silniku sprawdzasz wg załączonego przez Ciebie filmu

PostNapisane: 9 maja 2021, o 20:00 
Starszy Kapral

Model SAABa: 9³ SSman'10
Troszkę poza tematem, lecz w celu poszerzenia wiedzy, czujniki dwuprzewodowe faktycznie nie są czujnikami Halla. Są czujnikami typu NAMUR.
Czujniki te oprócz cewki nie zawierają jakichkolwiek elementów elektronicznych, dzięki którym na wyjsciu czujnika możemy obserwować prostokątne impulsy napieciowe. Czujniki MAMUR generują jedynie napięcie w postaci "dziwnej" sinusoidy, która.musi mieć określoną amplitudę (napięcie). Jeśli amplituda napięcia generowanego takim czujnikiem będzie za niska, to sterownik silnika nie zinterpretuje takiego sygnału jako maksimum powodujące wygenerowanie iskry.
Zaprezentowany film faktycznie pokazuje, jak sprawdzić taki czujnik, jednak nie odzwierciedla warunków jego pracy, przez co nie jesteśmy do końca w stanie jednoznacznie stwierdzić, czy czujnik działa poprawnie.
Dla konstruktorów stosujących takie czujniki w samochodach przewidziany jest w piekle specjalny kocioł...
Czujniki NAMUR stosuje się w środowisku, gdzie nie są mile widziane iskrzenia. A cewki WN, niekontakty pod maską nie powodują iskrzenia?
Ażeby sprawdzić sygnał generowany tymi czujnikami, należałoby włączyć się oscyloskopem równolegle w zaciski wtyczki czujnika. Kształt sygnału a zwlaszcza jego amplituda powie nam wszystko o czujniku, czyli sprawny, lub nie. O ile mamy oczywiscie przykładowy oscylogram.
W Twoim przypadku ważna jest odległość czujnika oraz czyste koło wraz z nacięciami. To nacięcia generują amplitudę, więc warto tak dla porządku sprawdzić tam czystość, brak rdzy.

PostNapisane: 9 maja 2021, o 20:12 
Kapitan

JAFO napisał(a):
Troszkę poza tematem, lecz w celu poszerzenia wiedzy, czujniki dwuprzewodowe faktycznie nie są czujnikami Halla. Są czujnikami typu NAMUR.
Czujniki te oprócz cewki nie zawierają jakichkolwiek elementów elektronicznych, dzięki którym na wyjsciu czujnika możemy obserwować prostokątne impulsy napieciowe. Czujniki MAMUR generują jedynie napięcie w postaci "dziwnej" sinusoidy, która.musi mieć określoną amplitudę (napięcie). Jeśli amplituda napięcia generowanego takim czujnikiem będzie za niska, to sterownik silnika nie zinterpretuje takiego sygnału jako maksimum powodujące wygenerowanie iskry.
Zaprezentowany film faktycznie pokazuje, jak sprawdzić taki czujnik, jednak nie odzwierciedla warunków jego pracy, przez co nie jesteśmy do końca w stanie jednoznacznie stwierdzić, czy czujnik działa poprawnie.
Dla konstruktorów stosujących takie czujniki w samochodach przewidziany jest w piekle specjalny kocioł...
Czujniki NAMUR stosuje się w środowisku, gdzie nie są mile widziane iskrzenia. A cewki WN, niekontakty pod maską nie powodują iskrzenia?
Ażeby sprawdzić sygnał generowany tymi czujnikami, należałoby włączyć się oscyloskopem równolegle w zaciski wtyczki czujnika. Kształt sygnału a zwlaszcza jego amplituda powie nam wszystko o czujniku, czyli sprawny, lub nie. O ile mamy oczywiscie przykładowy oscylogram.
W wisie bodajże powinien być oscylogram dla tego czujnika. Racja, by sprawdzić, czy amplituda i częstotliwość sygnału odczytywanego przez ten czujnik są prawidłowe należało by mieć oscyloskop. Jednak w tym przypadku trzeba najpierw potwierdzić, że obrót wału w jakikolwiek sposób działa na czujnik. Bo póki co wychodzi na to, że nie działa (oczywiście pomijając uszkodzenie ECU)

PostNapisane: 10 maja 2021, o 07:32 
Kapitan

Jeszcze dodam jeden film pglądowy. Dziś rano na niego wpadłem https://youtu.be/7GY2i054kT0

PostNapisane: 13 maja 2021, o 17:36 

Tudummm Tudummm!!! Adminie, poproszę o tytuł DEBILA roku!
Gdy SWME31 napisał, aby sprawdzić czujnik położenia wału na silniku, zrobiłem to. Efekt? Brak jakiekolwiek napięcia generowanego przez czujnik, więc daje nura pod samochód, zrzucam rozrusznik i?....patrzę..czujnik nie siedzi całkowicie w gnieździe.....Dopiero gdy łaskawie wszedł na swoje miejsce, Saab wrócił do żywych :D Yeah! Dostałem lekcję na przyszłość :D
Kochani, Baaardzo dziękuję za pomoc, pomysły, cierpliwość!

Reasumując:
Pompa paliwowa działa, nie masz iskry, wtryski nie podają paliwa? Sprawdź czujnik położenia wału. Pamiętaj, gdy go wyjmiesz, później dobrze go włóż ;)
Swoją drogą, strasznie ciężko go wsadzić. Nie wiem jak inni wymieniają go z góry <mysli>

PostNapisane: 13 maja 2021, o 17:44 
Kapitan

Tudummm Tudummm!!! Adminie, poproszę o tytuł DEBILA roku!
Gdy SWME31 napisał, aby sprawdzić czujnik położenia wału na silniku, zrobiłem to. Efekt? Brak jakiekolwiek napięcia generowanego przez czujnik, więc daje nura pod samochód, zrzucam rozrusznik i?....patrzę..czujnik nie siedzi całkowicie w gnieździe.....Dopiero gdy łaskawie wszedł na swoje miejsce, Saab wrócił do żywych :D Yeah! Dostałem lekcję na przyszłość :D
Kochani, Baaardzo dziękuję za pomoc, pomysły, cierpliwość!

Reasumując:
Pompa paliwowa działa, nie masz iskry, wtryski nie podają paliwa? Sprawdź czujnik położenia wału. Pamiętaj, gdy go wyjmiesz, później dobrze go włóż ;)
Swoją drogą, strasznie ciężko go wsadzić. Nie wiem jak inni wymieniają go z góry <mysli>
Hmm gdybyś troszkę pokopał na forum znalazł byś temat, w którym był opisany podobny przypadek. No cóż, teraz pozostaje sprzedać peugeota i cieszyć się z jazdy Saabem :). Dobrze, że odżył.

PostNapisane: 13 maja 2021, o 22:46 
Starszy Kapral

Dobra robota.
A ja w swoim przydługim wywodzie nie chciałem już pisać o odległości czoła czujnika od koła i jaka jest wtedy zależność. Na filmiku było to aż nadto wyraźnie pokazane. W tym przypadku odległość była jednak cokolwiek za duża :)

PostNapisane: 14 maja 2021, o 22:01 
Starszy Kapral

Ile nauki przyjąłeś przy okazji to twoje.

PostNapisane: 15 maja 2021, o 15:22 

Pewnie! nawet nie przypuszczałem, ze czujnik położenia wału odgrywa tak ważna rolę w pracy silnika. Dziś kolejna przygoda. Wsiadam do Saaba, przekręcam kluczyk..nic...zero reakcji, wyskaluje komunikat "immobiliser failure" :D myślałem, że to jakiś żart z początku. Na szczęście temat rozwiązany. W kostce/złączu idącym do stacyjki najwidoczniej coś nie łączyła. Pomogło czyszczenie styków sprayem do tego przeznaczonym. Klątwa czy co? <mysli>

PostNapisane: 16 maja 2021, o 04:29 
Starszy Chorąży

Model SAABa: 9-5 Aero 2.3 2002
Cytuj:
Klątwa czy co?

nie, to saab

-------------------------
"Nic nie zastąpi doładowania, chyba, że większe doładowanie" - gicy vel dexter

PostNapisane: 16 maja 2021, o 20:05 
Starszy Szeregowy

Model SAABa: 9-3 SC TTiD
gicy69 napisał(a):
Cytuj:
Klątwa czy co?

nie, to saab

Tak że może jeszcze nie warto sprzedawać tego Peugeota. ;)

PostNapisane: 23 maja 2021, o 08:47 

chaker napisał(a):
gicy69 napisał(a):
Cytuj:
Klątwa czy co?

nie, to saab

Tak że może jeszcze nie warto sprzedawać tego Peugeota. ;)

Peugeot zostaje ze mną do końca swoich dni. Mimo swoich lat 99r. Daje radę!
W Saabie stacyjka coś się posypała-non stop wyskakiwał komunikat "immobiliser failure". Gasisz samochód pod sklepem i już nie odpala :D Szybki demontaż boczku, wypięcie wtyczki od stacyjki, psiukanie czymś do styków i działa! Dopiero wymiana stacyjki wyeliminowała ten problem 8-)

PostNapisane: 23 maja 2021, o 11:01 
Starszy Kapral

Jest sporo postów na temat brudnej stacyjki. Raz na dobrych kilka lat (nawet 10) przydaje się jej demontaż oraz uczciwy remont, czyli czyszczenie i konserwacja. Plastików i styków.
No niestety, lokalizacja stacyjki jest na tyle niefortunna, iż powoduje ona co kilka lat takie właśnie problemy.

PostNapisane: 28 maja 2021, o 09:23 

Panowie, totalnie z innej beczki pytanie, nie związane z Saabem. Posiadacie dużą wiedzę, więc może się uda ;] Czy kiedykolwiek ktoś rozpinał/zdejmował łańcuch pompy olejowej? Demontaż jest podobny jak w przypadku łańcucha rowerowego-jedno ogniwo posiada zamek, który trzeba rozpiąć?. Pompa olejowa bez napinacza

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]